Szukaj

Amnezja krótkotrwała

Amnezja w najogólniejszym stwierdzeniu to problem z pamięcią. Może być skutkiem choroby np. udaru mózgu lub postępować z wiekiem. Może się ona objawiać przez zapominanie o bieżących sprawach, jak i przez trudności z odtworzeniem zdarzeń z przeszłości.

Amnezja krótkotrwała

Specjaliści wyróżniają amnezję wsteczną i następczą. Takie rozróżnienie odnosi się do utraty pamięci w wyniku urazu głowy. Amnezja wsteczna polega na wybiórczej niepamięci tego, co stało się przed wypadkiem. Taka osoba dobrze przyswaja nowe informacje, nie ma także problemu z nowymi sytuacjami, w których potrafi się odnaleźć. Amnezja następcza działa na zasadzie przeciwieństwa. Tutaj pojawiają się kłopoty w odnalezieniu się w teraźniejszości, natomiast przeszłość pozostaje w pamięci.

Amnezja krótkotrwała to taka, w której niepamięć trwa przez jakiś czas. Jej przyczyną może być uraz głowy, prowadzący do czasowego uszkodzenia mózgu. Amnezja, która jest wynikiem urazu może trwać kilka minut, ale są też przypadki, gdzie trwa kilka lat. Czasowa utrata pamięci może być także wynikiem silnych przeżyć.

Przyczyny amnezji krótkotrwałej

Amnezja najczęściej dotyka ludzi starszych. Powoli postępujące problemy z zapamiętywaniem po pięćdziesiątym roku życia to zupełnie normalna sytuacja. Nie stanowi to jednak reguły. Są osoby, które pomimo swojego sędziwego wieku nie mają problemu z pamięcią. Przyczyną amnezji mogą być również urazy głowy.

Do utraty pamięci mogą doprowadzić również choroby. Kłopoty z pamięcią mają osoby chore na Alzhaimera. Takie osoby mogą zapominać o sprawach bieżących, czyli o tym, co jest zapisane w pamięci krótkotrwałej. Początkowo nieznaczne problemy z pamięcią rozwijają się i prowadzą do utraty samodzielności chorego. Zaburzenia pamięci to także problem ludzi po udarze mózgu.

Zapobieganie amnezji krótkotrwałej

Utratom pamięci możemy zapobiegać przez właściwe odżywianie się. Największym wrogiem pamięci jest alkohol, który przy częstym spożywaniu bezpowrotnie ją niszczy. Najwartościowszymi witaminami dla naszej pamięci jest cynk, bor, witaminy C, E i beta-karoten. Nasz umysł bardzo nie lubi tłustego jedzenia. Takie odżywanie spowalnia jego pracę.

Pozytywnie na pamięć wpływa także prowadzenie zdrowego trybu życia, czyli uprawianie sportu i unikanie długofalowego stresu. Aby pamięć nie szwankowała, musimy ją ćwiczyć. Można to robić przez naukę, rozwiązywanie zagadek, gry logiczne, turnieje wiedzy.

Ważna jest świadomość, że mamy wpływ na pracę naszej pamięci. Jakość naszego życia bardzo wpływa na jej działanie i rozwój. Na co dzień nie pamiętamy o tym, dbamy o skórę, włosy, a o pamięć już nie. A warto, bo przecież ma ona nam służyć do końca życia.

Autor: Aleksandra Jaczun

Komentarze do: Amnezja krótkotrwała

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz