Szukaj

Pamięć: mózg i dieta

No, ale gdzież są znowu moje okulary? Zanim zaczniemy podejrzewać u siebie objawy choroby Alzheimera, zapytajmy się najpierw, czy nie chodzi raczej o ... działanie stresu albo zmęczenia. Aby być cały czas w szczytowej formie, nasz mózg w rzeczywistości potrzebuje okresów odpoczynku. Ale, nie tylko. Ponieważ nasz mózg potrzebuje także, żebyśmy mu dawali ... jeść!To prawda, aby nasz mózg mógł dobrze funkcjonować, potrzebuje jakiejś czterdziestki niezbędnych różnych substancji: witamin, minerałów… które dostarczamy mu wraz z pożywieniem.

Glukoza, oto, o co nasz mózg prosi na pierwszym miejscu


Cukry wolne z pełnego chleba, zboża oraz produkty skrobiowe stanowią jego główne paliwo. A ponieważ mózg – odwrotnie do wątroby – nie posiada zdolności odkładania „na później”, powinniśmy zjadać cukry podczas każdego posiłku. Ponieważ, jeśli ich zabraknie, możliwości naszej pamięci oraz koncentracji mogą zostać poważnie upośledzone.

Witaminy, a w szczególności witaminy z grupy B

Są także produktami pokarmowymi, którym nasz mózg daje pierwszeństwo. Tak jest w przypadku witaminy B1 (pełny chleb), witaminy B3 (zboża, orzechy arachidowe), witaminy B6 (orzechy, banany), witamina B9 (warzywa o zielonych liściach...) oraz witamina B12 (mięsa, ryby, drób, sery i jajka). Neuroprzekaźniki, takie jak dopamina, noradrenalina, serotonina... mogą także skorzystać z regularnie dostarczanego żelaza, magnezu oraz aminokwasów.


Tłuszcze

Codzienny talerz powinien także być bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 (tłuste ryby, olej z orzechów, olej z rzepaku…). Czy wiecie, że te ostatnie odpowiadają także nawet za strukturę mózgu?

Antyoksydanty


Jeśli natomiast chodzi o antyoksydanty pochodzące z owoców i warzyw, to one także działają na poziomie komórek nerwowych. Inaczej mówiąc, ich niedobór, niezależnie od tego, jaki by nie był, może przyspieszyć starzenie się mózgu albo znacznie osłabić nasze zdolności.

Nie zapomnijmy także, że nasz mózg musi być ciągle stymulowany. Jest to bardzo proste: czytanie albo rozrywki takie jak krzyżówki albo Sudoku, nasz mózg to uwielbia.

Zróbmy memotest

W jakim stanie są nasze zdolności zapamiętywania?
Oto test, krótki, prosty i szybki

  • Czy często zdarza ci się zapomnieć, gdzie położyłaś/łeś różne rzeczy(klucze, okulary...)? TAK-NIE
  • Czy zdarzyło ci się kupić kilka razy tę samą rzecz, zapominając, że już ją wcześniej kupiłaś/łeś? TAK-NIE
  • Zapominasz, od czasu do czasu, datę bieżącego dnia? TAK-NIE
  • Czy zdarza ci się zapomnieć nazwisko osoby, która właśnie została ci przedstawiona? TAK-NIE

Jeśli odpowiedziałaś/łeś TAK na dwa pytania, sprawdzenie pamięci może ci
się przydać. Powinnieneś skonsultować się z lekarzem ogólnym, albo z
lekarzem specjalistą od żywienia.

Komentarze do: Pamięć: mózg i dieta

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz