Szukaj

Sposoby na poprawienie koncentracji

Podziel się
Komentarze4

Każdy z nas od czasu do czasu o czymś zapomina, szczególnie kiedy jest czymś bardzo pochłonięty lub zdenerwowany. Wtedy za gorsze zapamiętywanie obarczamy słabą pamięć, nie zdając sobie sprawy, że za taki stan rzeczy odpowiedzialna jest koncentracja.

Sposoby na poprawienie koncentracji

Koncentracja i pamięć są ze sobą bardzo związane. Słaba koncentracja nie pozwala nam skupić się na wykonywanej czynności, dlatego później mamy problem, np. ze znalezieniem kluczy czy przypomnieniem sobie imienia.

Dobrze jest więc znać sposoby na poprawienie koncentracji, a tym samym zapamiętywanie.

Odpowiednia dieta

Do poprawienia koncentracji, a co za tym idzie pamięci, niezbędny jest właściwy sposób odżywiania się. Należy przyswoić kilka podstawowych zasad.

  • Pamiętaj, aby jadać często niewielkie posiłki, by stężenie glukozy we krwi było stałe, co powoduje sprawne działanie mózgu.
  • Jedz dużo kasz, orzechów, pestek, owoców i warzyw, głównie strączkowych. Zawierają one dużo beta-karotenu, wapnia, miedzi, magnezu, jodu, żelaza, kwasu foliowego, cynku, manganu, selenu, niezbędnych kwasów tłuszczowych oraz witamin B, C i E. Wszystkie te składniki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i ukrwienia mózgu.
  • Warto zawrzeć w swoim jadłospisie tłuste ryby. Są one bogate w ważne dla mózgu kwasy tłuszczowe omega-3, np. kwas dozaheksaenowy, czyli DHA oraz fosfolipidy, które są ważnym składnikiem wszystkich błon organizmu.
  • Ogranicz spożywanie alkoholu.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Codzienna gimnastyka nie tylko poprawia naszą sprawność fizyczną, ale również umysłową. Pół godziny intensywnego wysiłku poprawia ukrwienie mózgu na ponad dobę.

Zapewnia również dobry sen, co jest bardzo ważne, gdyż niedobór snu lub częste budzenie w środku nocy źle wpływa na pracę mózgu, a tym samym na koncentrację i pamięć.

Dużo pij

W wyniku odwodnienia odczuwamy takie dolegliwości, jak zmęczenie, ból głowy i nudności. Objawy te uniemożliwiają skupienie uwagi, dlatego należy zapobiegać tym dolegliwościom, nawadniając odpowiednio organizm (minimum 6 szklanek napojów na bazie wody - najlepiej mineralnej - dziennie).

Woda wpływa pozytywnie na działanie układu nerwowego, umożliwiając odpowiednie przewodzenie impulsów nerwowych.

Zrelaksuj się i odpocznij

Stresowi i stanom lękowym może towarzyszyć szybki, płytki oddech, który sprawia, że do mózgu dopływa mniej tlenu. Jeśli trwa to długo, może mieć wpływ na pamięć i koncentrację. Warto więc nauczyć się metod relaksacyjnych i panowania nad stresem. Ćwiczenia oddechowe czy joga poprawiają koncentrację.

Ćwicz koncentrację

Naucz się nie wykonywać czynności automatycznie. Spróbuj jak najmocniej koncentrować się na tym, co robisz. Dużo czytaj, rozwiązuj krzyżówki i łamigłówki. Dobrym ćwiczeniem na koncentrację jest również śledzenie wydarzeń lokalnych, krajowych i światowych i staranie się ich zapamiętać, a następnie przywołanie ich z pamięci i dyskutowanie na ich temat z innymi.

Różne czynniki zewnętrzne mogą przeszkadzać w koncentracji. Jeśli lepiej jest nam się skupić w ciszy, unikajmy dużych skupisk ludzi i hałaśliwych miejsc. Ważne może okazać się odpowiednie oświetlenie, które nie będzie nas rozpraszało. Przeszkadzać w koncentracji może przeszkadzać również bałagan i zaduch, dlatego dbajmy o swoje miejsce pracy lub nauki, wtedy nie będziemy mieli problemów z przyswojeniem informacji.

Autor: Anna Zeler

Bibliografia:

  1. Naturalne metody leczenia codziennych dolegliwości, red. Jacek Fronczak, Warszawa 2002.
  2. Lecznicze dary natury, red. Jacek Fronczak, Warszawa 2003.

Komentarze do: Sposoby na poprawienie koncentracji (4)

zieleniutka
zieleniutka 27-06-2014 16:05

Picie kawy i palenie papierosów

3

Gdzieś czytałam ostatnio, że kawa poprawia koncentrację ale... jak palimy papierochy to redukuje to efekt działania kawy i to jest takie trucie się bez sensu, jak tkoś chce żeby kawa działała długo to niech nie pali tyle... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (3)
Pokaż cały wątek (3)
pingwinek
pingwinek 25-06-2014 10:21

Sposoby na poprawę koncentracji

1

Moim sposobem jest poranna i wieczorna gimnastyka z racji tego ze prowadzę siedzący tryb życia. To mi pomaga bo czuje się rozciągnięta, trochę zmęczona fizycznie co jest dobre ;) lepiej się czuje, zasypiam i budze. Do te... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze