Szukaj:
Aktualności
Artykuły
Choroby i dolegliwości

Afta

02-11-2006 01:17
Zobacz również:
  Owrzodzenia aftowe mają postać drobnych, bolesnych nadżerek, występujących u ludzi pomiędzy 10-40 rokiem życia. Występują w liczbie do 5 w jamie ustnej, na śluzówce warg, policzków lub na brzegach języka. Trwają do 2 tygodni. Afty mogą być różnej wielkości od 1mm do 2cm średnicy. Afty tworzą się w jamie ustnej. Wyróżnia się następujące postacie aft:
  • afty mniejsze, czyli afty przewlekle nawrotowe,
  • afty duże.
  Przyczyną afty nawrotowej mogą być mechaniczne uszkodzenia jamy ustnej: ukłucie szczoteczką do zębów, zabiegi stomatologiczne - mogą bezpośrednio wyzwalać pojawienie się aft. Ważną rolę odgrywa czynnik alergiczny oraz immunologiczny. Wywołać afty mogą również stresy, niektóre pokarmy, infekcje i inne choroby. Niekiedy, mimo dokładnych badań, nie udaje się tych przyczyn ustalić. Na pewno ważną rolę w zachorowaniu na aftozę nawrotową odgrywają czynniki genetyczne i predyspozycja rodzinna. Około 30% osób z aftozą nawrotową ma w rodzinie osobę z tą samą chorobą, a występowanie aftozy u obojga rodziców wiąże się z około 90% ryzykiem rozwoju aftozy u ich dzieci.
  Afty przewlekle nawrotowe spotyka się głównie u dorosłych.

  Wykwitowi towarzyszyć może bolesny odczyn ze strony węzłów chłonnych. Jeden rzut trwa 4-8 dni, przy czym ból ustępuje stopniowo w ciągu tych dni. Choroba zwykle trwa latami, a wyleczenie następuje niekiedy samoistnie. Afty tego rodzaju umiejscawiają się na brzegach i końcu języka, na wargach, nigdy na podniebieniu twardym i dziąsłach.

  W przypadku afty dużej istotnymi czynnikami wywołującymi rozkwit choroby jest niedobór żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12, zaburzenia hormonalne i autoimmunologiczne.

  Objawy charakteryzują się tworzeniem w błonie śluzowej jamy ustnej rozległych i często głębokich owrzodzeń, po wygojeniu których zostają ściągające blizny. Rzut obejmuje 1-2 wykwity i trwa 3-4 a nawet więcej tygodni.

  Na śluzówce jamy ustnej pojawiają się kilkumilimetrowe, okrągłe, zmiany zapalnie, które przeważnie są bolesne. Może im towarzyszyć powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Afty znikają w ciągu jednego do trzech tygodni bez pozostawienia śladów.

  Leczenie:

  Małe afty goją się samoistnie do dwóch tygodni. W gabinecie lekarskim stosuje się środki koagulacyjne i przyżegające, można też stosować leki zmniejszające ból, a także płukanki antyseptyczne. Jeżeli nawroty choroby są częste należy zgłosić się do lekarza stomatologa w celu konsultacji i ustalenia planu leczenia. Częste cięższe postacie aftoz wymagają leczenia antybiotykami czy sterydami.
  copyright biomedical.pl
  Zobacz artykuły:
   Zobacz również tagi: afta afty aftoza afty nawrotowe
   23-11-2010 10:38
   Dotii
   Ja wyleczyłam afty takimi fajnymi plasterkami After. Nakleja się je na afty i już tak nie boli i nie piecze a szybko i ł...