Szukaj

Nowy lek opóźniający rozwój raka prostaty

Podziel się
Komentarze0

Nowy lek okazał się skuteczny w hamowaniu przerzutów raka prostaty. Co więcej pozytywnie wpływa on na jakość życia chorego. Trzecia, środkowa faza badań okazała się przełomem!Badanie jest pierwszym losowym – pod względem doboru pacjentów - badaniem klinicznym próbującym udokumentować kompleksowe korzyści wśród pewnej grupy pacjentów z rakiem prostaty u których choroba się rozprzestrzeniła. Lek octan abirateronu – ukrywający się pod rynkową nazwą Zytiga - korzystnie wpływa na ból i opóźnia pogorszenie się stanu pacjenta.

Według naukowców lek może być furtką do nowych możliwości w leczeniu. - Ten lek wydłużył pacjentom życie i dał im więcej czasu wolnego od ogromnego bólu i cierpienia, które powoduje choroba – powiedział dr Ryan, profesor medycyny klinicznej na UCSF (Kalifornijski Uniwersytet - San Francisco), główny badacz tego międzynarodowego przedsięwzięcia.

To są jedynie okresowe analizy z badań, które mają zakończyć się w 2014 roku. Wtedy będzie można zobaczyć końcowe wyniki. Jednak na podstawie analizy już teraz wydaje się, że będzie można stosować ten lek jako bazę w leczeniu nawet we wczesnej fazie raka prostaty. W rezultacie więcej chorych będzie mogło czerpać z niego korzyści - kontynuuje profesor.

Wyniki zostaną przedstawione 2 czerwca na 48. corocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej w Chicago.

Rak prostaty jest drugą najczęstszą formą nowotworu u mężczyzn, na którą umiera co roku około 30 000 chorujących. Około 30% chorych nie wymaga leczenia z powodu braku przerzutów bądź zatrzymania rozwoju choroby. Również taki sam procent pacjentów udaje się wyleczyć całkowicie. Jednak pozostali mają nawroty choroby lub przerzuty do kości, węzłów chłonnych czy innych części ciała. Rak prostaty może być śmiertelny, gdy rozprzestrzeni się wewnątrz organizmu opierając się jednocześnie standardowej terapii hormonalnej.


- Otrzymane wyniki są ukoronowaniem wieloletnich badań i znacząco wpłyną na zmianę w leczeniu pacjentów z zaawansowanym rakiem prostaty – powiedział inny profesor i badacz z UCSF, Eric J. Small. Obydwaj naukowcy pracowali nad tym zagadnieniem przez około 9 lat.

Profesor Small dodał –  To naprawdę wielki krok, prowadzący do postępu w leczeniu raka prostaty. Dostarcza wszystkim pacjentom w zaawansowanej fazie choroby nową broń do walki z nią.

W zeszłym roku amerykański Urząd ds. Żywności i Leków zatwierdził octan abirateronu dla mężczyzn z przerzutami raka prostaty i tych, u których choroba jest oporna na standardowe leczenie hormonalne oraz tych, którzy otrzymywali chemioterapię z docetakselem. Zrobiono to w oparciu o badanie kliniczne, w którym lek wykazał skuteczność u chorych z bardziej zaawansowaną chorobą po chemioterapii.


W nowym badaniu, mimo iż występowały przerzuty a rak był oporny na terapię hormonalną, chorzy nie mieli objaw pokrywających się ze stadium zaawansowania choroby i nie otrzymywali chemioterapii.

Badaniem objęto 1 088 mężczyzn leczących się w 151 zakładach na terenie Ameryki Północnej, Europy i Australii. Chorobę zdiagnozowano u nich średnio pięć lat wcześniej.

Podawano im Zytigę z małymi dawkami prednizonu. Badanie pokazało, że lek opóźnia konieczność zastosowania leków przeciwbólowych i chemioterapii. Polepsza też jakość życia u pacjentów, którzy go przyjmowali. Co więcej, Zytiga spowalnia rozwój choroby – średni rozwój u grupy przyjmującej placebo wynosił 8 miesięcy, z kolei u leczonych dwukrotnie tyle. Wyniki stosowania leku były tak korzystne, że niezależny komitet monitorujący zalecił przepisanie go również grupie pacjentów, którym wcześniej podawano placebo.

- Badanie pokazało, że ten doustny środek jest nie tylko dobrze tolerowany i spowalnia rozwój choroby, pomagając jednocześnie opóźnić cierpienie, ale również poprawia jakość życia chorych na raka prostaty w zaawansowanym stadium – powiedział profesor Ryan, który prowadził badania nad  octanem abirateronu od 2004 roku i który pomógł zaplanować i przeprowadzić przełomową, trzecią fazę badania. - To są malutkie kroczki, które przybliżają nas do celu, jakim jest skuteczne radzenie sobie z chorobą. Leczenie zaawansowanego raka prostaty przechodzi transformację, której kluczowym elementem jest właśnie ten środek.

Lek powoduje blokowanie wytwarzania hormonów produkowanych przez nowotwór, które są odpowiedzialne za jego rozwój. Został stworzony w brytyjskim laboratorium w 1990 roku. Jednak  jego producent ostrzega, że należy go ostrożnie stosować u pacjentów, którzy cierpieli bądź cierpią na choroby układu krążenia, wysokie stężenie potasu we krwi, wysokie ciśnienie czy zatrzymywanie płynów w organizmie.

 ****

UCSF jest światowym liderem w promowaniu zdrowia poprzez prowadzenie zaawansowanych badań biomedycznych, nauczanie w dziedzinie nauk przyrodniczych i zawodów medycznych oraz doskonalenie opieki medycznej.

Komentarze do: Nowy lek opóźniający rozwój raka prostaty

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz