Szukaj

Nowe strategie w leczeniu łuszczycy

Podziel się
Komentarze0

Prawie dziesięć lat temu grupa kierowana przez Erwin Wagner, genetycznie zmodyfikowała myszy tak, by wykazywały objawy bardzo przypominające łuszczycę. Po opublikowaniu tego odkrycia w czasopiśmie Nature, naukowcy postanowili wykorzystać ten model gryzoni do badania podstawowych szlaków molekularnych, zaangażowanych w rozwój chorób, w celu poszukiwania innowacyjnych i skutecznych metod leczenia.

Teraz grupa odkryła dwa możliwe nowatorskie zabiegi, oparte na istniejących związkach farmakologicznych, które mogą powodować mniej skutków ubocznych.

Łuszczyca dotyka około 3% populacji na świecie i może poważnie wpływać na jakość życia tych pacjentów. Główne przyczynami są w dużym stopniu nieznane, a choroba nie jest uleczalna. Najnowsza generacja leków opracowanych w celu zwalczania tego zjawiska, tzw. terapii biologicznych, są uważane za wielki krok naprzód, ale mogą one być stosowane tylko przez ograniczony okres czasu. Powodują one bowiem poważne skutki uboczne, które mogą generować inne formy łuszczycy , lub nawet spowodować gruźlicę lub białaczkę. W związku z tym ważne jest opracowanie skutecznego , nietoksycznych leczenia pacjentów.

W pierwszym badaniu pokazano jak objawy łuszczycy ustępują, gdy usunięte zostanie białko zwane S100A9. W drugim artykule , opublikowanym w Science Translational Medicine, badacze wskazują, że hamowanie niekodującego się mikro RNA o nazwie miR -21, łagodzi objawy choroby. " Setki genów zostały opisane dla łuszczycy, ale tylko część z nich może być w stanie wywołać chorobę ", mówią badacze. "Opisaliśmy dwa nowe geny / białka, których zwiększony poziom jest zauważalny w przypadku łuszczycy  i stwierdziliśmy, iż odgrywają one istotną rolę przyczynową w chorobie".

Kolejnym etapem była praca z próbkami ludzkimi. Autorzy przeszczepili próbki skóry od kilkunastu pacjentów na żywe myszy, pozwoliło to naukowcom zbadać reakcję tkanki ludzkiej in vivo, bez udziału pacjenta. Następnie zmiany leczono miejscowo, związkiem, który blokuje miR - 21. "Wyniki są bardzo pozytywne i zachęcające, biorąc pod uwagę, że będzie to zupełnie nowy sposób leczenia łuszczycy ", mówi  jeden z naukowców, Gwinea Viniegra .

Drugim dobrym rezultatem badania jest odkrycie, iż istniejący już na rynku lek, obecnie stosowany w leczeniu raka gruczołu krokowego, blokuje S100A9 i może być skuteczny przeciwko łuszczycy. Według badaczy, nie oznacza to, że może on być stosowany również w tej chorobie, lecz ta wiedza znacznie ułatwi proces znalezienia odpowiedniego leku przeciwko łuszczycy.

Tłumaczenie: Ewa Panasiuk

Komentarze do: Nowe strategie w leczeniu łuszczycy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz