Szukaj

Nowe lekarstwo przeciwko rakowi testowane na pacjentach francuskich

Podziel się
Komentarze0

Lekarstwo opracowane przez badaczy japońskich, mające leczyć rzadką postać nowotworu, jest aktualnie testowane na dwudziestu pacjentach we Francji. Badacze nad lekarstwem przeciwko rakowi znowu dały krok do przodu, oceniają aktualnie eksperci.Nowy lek po raz pierwszy będzie przedmiotem fazy próbnej na dwudziestce pacjentów francuskich, chorujących na rzadką postać raka. Jean-Yves Blay, profesor w centrum Centre Léon-Bérard w Lyon wyjaśnia w ten sposób: jest to pierwszy raz kiedy podajemy to lekarstwo człowiekowi.

Proteina Frizzled-10: co to jest?

Testy są pilotowane we współpracy z Japonią i mają na celu ocenę skuteczności nowej klasy przeciwciał. A przeciwciała te są specyficznie skierowane przeciwko proteinie, która nazywa się Frizzled-10.

Frizzled-10 sama jest wyrażona specyficznie na powierzchni komórek nowotworowych, które nazywają się mięsakami maziówkowymi (maziaki), jak sprecyzował profesor Jean-Yves Blay.

Aż do tej pory, jedyną możliwością leczenia tego typu raka była operacja chirurgiczna, czyli rozległe wycięcie nowotworu bądź całkowita amputacja chorej kończyny. Stąd też znaczenie nowego leku i przeprowadzanych na nim testów. Możliwość uniknięcia amputacji kończyny to dobra nowina, dla pacjentów, dla lekarzy, a także dla rodzin chorych.


Lek ten jest aktualnie podawany francuskim pacjentom według protokołu „radioterapii zlokalizowanej”: przeciwciało w parze z cząsteczką radioaktywną jest podawane na poziomie guza. Para ta następnie przywierdza się do guza i go niszczy.


Testy przeprowadzone na zwierzętach, na uniwersytecie w Tokio, wykazały, że samo przeciwciało nie działa. Ale kiedy obciążamy jest cząsteczką radioaktywną, nowotwór zanika, podkreśla profesor Jean-Yves Blay.

Mięsaki maziówkowe

Mięsaki maziówkowe, zwane też maziakami, są bardzo rzadką postacią nowotworu. Jak podaje EORTC (European Organisation for Research and Treatment of Cancer, Europejska Organizacja na rzecz Badań i Leczenia Raka), mięsak maziówkowy ma dotykać od 100 do 150 pacjentów we Francji każdego roku.

Rezultaty tych pierwszych prac są oczekiwane na końcówkę tego roku. Jeżeli terapia okaże się skutecza, będzie można ją przystosować do innych postaci raka, bardziej rozpowszechnionych, takich jak rak jelita grubego, rak przełyku, albo jeszcze rak szyjki macicy, które wyrażają tę samą proteinę Frizzled-10.

Badania nad rzadkimi nowotworami nadzieją dla innych pacjentów?

Jak stwierdza profesor Jean-Yves Blay, zainteresowanie rzadkimi nowotworami nie wynika jednie z naukowej ciekawości. Albowiem, jak wyjaśnia francuski naukowiec, nowotwory te są bardzo dobrymi modelami badań nad częstymi nowotworami.

Koncepcje, które udaje nam się opracować dla guzów rzadkich, zawsze skutecznie służyły w leczeniu nowotworów zdarzających się znacznie częściej, wyjaśnia profesor Blay.

Lekarstwo, które powstało na podstawie badań przeprowadzonych przez badaczy z Tokio, zostało opracowane przez japońską firmę OncoTherapy Science.

Komentarze do: Nowe lekarstwo przeciwko rakowi testowane na pacjentach francuskich

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz