Szukaj

Nowa jakość w badaniu sześciolatków

Podziel się
Komentarze0

„Szkoła Zdrowego Widzenia 2013” to kampania profilaktyczno-edukacyjna, w czasie której wykonywane są bezpłatne specjalistyczne badania okulistyczne u dzieci z pierwszych klas szkół podstawowych z Jaworzna.


Obejmują one badania, których brakuje w zakresie badań bilansowych 6-7 latków: test motyla, widzenie barw, ocenę ruchomości gałek ocznych i konwergencji. Jest to już druga edycja akcji, którą tym razem wzbogacono o badania w kierunku wykrycia mukopolisacharydozy.

- W zeszłym roku przebadaliśmy prawie 1200 dzieci z powiatu bielskiego. U co trzeciego pierwszoklasisty wykryliśmy niezdiagnozowane zaburzenia widzenia. W Jaworznie przebadamy ok. 700 pierwszoklasistów. Od ósmego roku życia niektóre zmiany są nieodwracalne, a bilans sześciolatków jest w Polsce robiony w zbyt wąskim zakresie, by wykryć nawet podstawowe zaburzenia wzroku u dzieci. Dlatego też raport ze Szkoły Zdrowego Widzenia wysłaliśmy do NFZ i ministra zdrowia niestety nadal czekamy na odpowiedź – mówi dr Iwona Filipecka, pomysłodawca Szkoły Zdrowego Widzenia. 

Choć badania dopiero ruszyły, ich wyniki już niepokoją.

- Poza wadami wzroku stwierdziliśmy zezy, daltonizm i osłabienie mięśni ocznych – mówi Agnieszka Lembowicz, optometrystka, badająca dzieci w ramach Szkoły Zdrowego Widzenia – Takie wyniki tylko nas umacniają w przekonaniu, że potrzebna jest zmiana obecnie realizowanych badań bilansowych u dzieci – dodaje.


Nauczyciele i rodzice też widzą problem


Specjaliści Szkoły Zdrowego Widzenia prowadzą również edukację wśród nauczycieli i zainteresowanych rodziców w zakresie zasad prawidłowego widzenia i zapobiegania krótkowzroczności.

- O tym, że akcje takie jak Szkoła Zdrowa Widzenia są potrzebne wiemy nie tylko my nauczyciele, którzy na co dzień widzą problemy dzieci z odczytaniem treści z tablicy, ale co ważne również zdają sobie z tego sprawę sami rodzice. Świadczy o tym chociażby fakt, że nie ma w naszej klasie rodzica, który nie zgodziłby się na badanie swojego dziecka – mówi Leonard Brzeziński, dyrektor szkoły Podstawowej nr 5 w Jaworznie.


- W poprzednich latach mieliśmy możliwość przeprowadzenia komputerowego badania wzroku naszych uczniów. Niestety wówczas były to badania odpłatne i nie wszystkie dzieci wzięły w nich udział. W naszej szkole jest dość spora grupa rodziców, których po prostu nie stać na taki dodatkowy wydatek. Stąd jeszcze bardziej cieszy nas to, że teraz każdy nasz pierwszoklasista ma możliwość sprawdzenia wzroku przez specjalistę – dodaje Lucyna Piesko, wicedyrektor SP nr 5.

W rozmowach z nauczycielami i rodzicami specjaliści zwracają uwagę na kilka zachowań dziecka, które mogą zaniepokoić, np.: skręcanie głowy w jedną stronę, wyjeżdżanie podczas pisania w zeszycie poza linijki, mrużenie czy pocieranie oczu.

- Tylko uważne obserwowanie maluchów przez ich opiekunów pozwoli odpowiednio wcześnie zareagować i rozpocząć skuteczne leczenie – przekonuje optometrystka kliniki OKULUS PLUS.

Szkoła Zdrowego Widzenia na terenie Jaworzna będzie realizowana do końca września 2013 r. Po wakacjach badani będą obecni zerówkowicze. Organizatorem akcji jest Klinika Okulus Plus, specjalistyczny ośrodek okulistyczny od 10 lat działający na terenie Bielska-Białej.

Patronami honorowymi Szkoły Zdrowego Widzenia są prezydent miasta Jaworzna Paweł Silbert, Poseł na Sejm RP i Wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Zdrowia Beata Małecka-Libera oraz Śląska Izba Lekarska. Patronat medialny nad kampanią sprawują TVP Katowice, Gazeta Wyborcza, miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej – Dyrektor Szkoły oraz jaworznickie media lokalne: TV Dla Ciebie, tygodnik Co Tydzień i portal Jaw.pl. Akcję społecznie wspiera Agnieszka Radzikowska, aktorka Teatru Śląskiego, laureatka licznych nagród i wyróżnień.

Komentarze do: Nowa jakość w badaniu sześciolatków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz