Szukaj

Niedowidzenie spowodowane AMD: pięć dni na wykrycie!

Podziel się
Komentarze0

Plamka centralna, zdeformowane linie proste, mniej wyraźne kontury, te oznaki mogą być symptomami zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem (Age-related macular degeneration, AMD). Choroba ta będzie przedmiotem kampanii informacyjnej mającej miejsce we Francji, w dniach od 25 do 30 czerwca, zorganizowanej przez stowarzyszenie Association DMLA.Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem to pierwsza przyczyna niedowidzenia u osób powyżej 50 roku życia.

Aktualnie, dotyka więc około 1 500 000 ludzi we Francji, w różnym stopniu ciężkości. Jak przewiduje Association DMLA, liczba ta ma się podwoić w ciągu najbliższych 20 lat z powodu starzenia się populacji oraz wydłużenia spodziewanej długości życia.

Darmowe wykrywanie

Kampania ta jest organizowana co roku od pięciu lat, we współpracy z SFO (Francuskie Towarzystwo Oftalmologii, Société Française d'Ophtalmologie). Skierowana jest przede wszystkim do osób powyżej 55 roku życia, które mogą skorzystać z darmowego badania oftalmologicznego.

Co więcej, wszyscy zainteresowani będą mogli uzyskać przewodniki informacyjne na temat tej choroby, wczesnego wykrywania, a także leczenia.

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem jest podstępną chorobą degeneracyjną, która dotyka centrum siatkówki oka, nazywanego plamką żółtą. Choroba ta przekłada się na utratę widzenia centralnego.


Ponieważ nie mamy skutecznej terapii, uszkodzenia te wpływają na ostrość wzroku, upośledzając możliwości czytania, pisania, rozpoznawania twarzy, a także prowadzenia samochodu. W miarę postępowania choroby czynności te są coraz trudniejsze, stając się w końcu niemożliwe.


Zachorowalność na AMD rośnie wraz z wiekiem – pośród osób przed 65 rokiem życia, 1% choruje na AMD. Pośród osób powyżej 80 roku życia, już blisko 30%.

Ale nawet jeżeli główną przyczyną zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem jest sam wiek, to należy wspomnieć, iż otyłość oraz nikotynizm także w znacznej mierze przyczyniają się do rozwoju choroby.

Ograniczyć konsekwencje 

Wczesne wykrywanie, zanim jeszcze pojawią się pierwsze symptomy, pozwala ograniczyć tragiczne konsekwencje tej choroby, która w dalszym ciągu pozostaje trudna do leczenia, mimo oczywistch postępów, których dokonano w ostatnich latach.

Jedną z postaci AMD jest mokre zwyrodnienie plamki żółtej, które dotyczy 2/3 przypadków.

Doktor Eric Souied, przewodniczący Association DMLA, wyjaśnia - Udało nam się ustabilizować 95% z 300 000 leczonych przez nas pacjentów. A nawet, udało nam się poprawić stan niektórych z nich, dzięki lekarstwom antyangiogennym.

Lekarstwo, przede wszystkim Ranibizumab, jest podawane co miesiąc bezpośrednio do oka pacjenta. Natomiast, nie ma jeszcze żadnego leku przeciwko suchej postaci zwyrodnienia plamki żółtej, aczkolwiek dr Eric Souied ma nadzieję, iż sytuacja się zmieni w ciągu kolejnych pięciu lat.

- Kampanie uwrażliwiające, takie jak ta, przyniosły już swoje owoce - dodaje jeszcze Association DMLA.

Według ostatniego sondażu, przeprowadzonego przez Louis Harris, 52% Francuzów w wieku od 50 do 70 lat zna termin AMD, podczas gdy zaledwie pięć lat temu, jedynie 3% populacji w tym wieku było świadome istnienia tej choroby.

Jednakże, zaledwie 20% populacji jest w stanie rozwinąć ten skrót, czyli do postaci „zwyrodnienie plamki żółtej zwiazane z wiekiem”.

Komentarze do: Niedowidzenie spowodowane AMD: pięć dni na wykrycie!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz