Szukaj

Nie ufaj liposomom w swoich kosmetykach!

Podziel się
Komentarze0

Liposomy, według przemysłu kosmetycznego, są w stanie przenieść aktywne składniki w głębokie warstwy skóry i tam je aktywować, aby zmieniały jej strukturę, odmładzając ją i wygładzając. Liposomy to maleńkie kapsułki tłuszczu, a jak pokazuje badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Southern Denmark, kapsułki te nie są w stanie nawet przenieść samych siebie do głębokich warstw skóry.Tym samym, nie są w stanie aktywować aktywnych składników głęboko w skórze.

Prof. Luis Bagatolli z University of Southern Denmark wyjaśnia: wykazaliśmy, że liposomy zostają zniszczone, zanim przenikną do skóry, albo od razu po. Kiedy liposom zostanie zniszczony, rozrzuca swój aktywny ładunek. Tym samym, liposom nie jest skutecznym transporterem aktywnych składników do głębokich warstw skóry.

Naukowcy posłużyli się techniką RICS (Raster Imaging Correlation Spectroscopy), aby prześledzić ruch liposomów oznaczonych dwoma fluoroscencyjnymi kolorami, zastosowanych na skórze.


Wcześniejsze badania, przeprowadzone innymi technikami, wykazały jednak, że liposomy są skutecznymi transporterami.

Prof. Bagatolli wyjaśnia tę rozbieżność: tamte badania dostarczają pewną wskazówkę, ale nie rozstrzygający dowód na to, że liposomy są w stanie przeniknąć przez skórę. A jednak, niektórzy naukowcy wyciągnęli ten wniosek. Nasze badanie jest pierwszym, które pokazuje, że wcale tak się nie dzieje.

Jednym słowem, naukowiec doradza, abyśmy nie ufali produktom kosmetycznym, które utrzymują, że zawarte w nich liposomy przenoszą aktywne składniki do głębokich warstw skóry.

Prof. Bagatolli mówi: ludzka skóra jest stworzona tak, że nie pozwala na przenikanie składników z zewnątrz do ludzkiego ciała. Naturalne jest więc także to, że liposomy przez nią nie przechodzą.

Komentarze do: Nie ufaj liposomom w swoich kosmetykach!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz