Szukaj

Nastolatkom brak snu

Podziel się
Komentarze0

Czy nastolatki rzeczywiście są coraz bardziej przepracowane i wykończone? Tak przynajmniej utrzymuje amerykańskie National Public Radio (NPR) na swojej stronie internetowej: większość nastolatków nie śpi dziewięć godzin na dobę, tak jak powinni to robić.Codzienne poranne zajęcia, zajęcia późno wieczorem, wciągające przerwy, obowiązki szkolne, to wszystko bardzo poważnie skraca czas snu nastolatków, do tego stopnia, że większość siedemnasto- i osiemnastolatków w Stanach Zjednoczonych śpi mniej niż siedem godzin w ciągu nocy, wyjaśnia pani doktor Helen Emsellem, amerykańska neurolog, przepytywana przez National Public Radio.

Wszyscy rodzice nastolatków o tym wiedzą: ciężko jest ich obudzić wcześnie w czasie week-endu. Są oni zmęczeni, zrzędliwi, podrażnieni, zauważa pani neurolog.

Ile godzin na noc śpi twój nastolatek?

Badania sugerują 9h25 minut snu, przede wszystkim po to, aby mózg wypoczął, który wykańczany jest przez okres dojrzewania i wzrostu, jak również przez gwałtowne zmiany hormonalne.

Ale te same hormony wyjaśniają, dlaczego większość nastolatków nie czuje się zmęczona do późnych godzin nocnych, co czyni tak trudnym wczesne chodzenie spać.

Doktor Helen Emsellem proponuje kilka sztuczek, które pozwolą uregulować sen nastolatka. W weekendy, trzeba spróbować budzić go około 9h00, a następnie zachęcić go do wyjścia z domu jeszcze przed końcem poranka. Wieczorem, można przyciemnić światło, aby wywołać nadejście snu.

Ciepły prysznic albo lekkie ćwiczenia rozciągające są również dobrym środkiem przywołującym sen.

Jeśli to nie wystarczy, 30 minut czytania albo trochę łagodnej muzyki powinny załatwić sprawę.

Należy również nadzorować ich dietę: zero kofeiny – wliczając w to czekoladę – poczynając od połowy popołudnia. Jak uważa Helen Emsellem, kofeina pozostaje aktywna przez conajmniej 6 godzin w organizmie.

Komentarze do: Nastolatkom brak snu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz