Szukaj

Naprawa siatkówki przy pomocy komórek skóry

Podziel się
Komentarze0

W doświadczeniu przeprowadzonym na myszach, naukowcom udało się zregenerować siatkówkę oka przy pomocy komórek macierzystych skóry, odnawiając częściową funkcje tego narządu.Badacze z Schepens Eye Research Institute, wraz z Uniwersytetem Harvard w Stanach Zjednoczonych, przeprowadzili doświadczenia na myszach genetycznie zmodyfikowanych tak, iż chorowały one na degenerację siatkówki oka.

Naukowcy najpierw pobrali komórki skóry z mysich ogonów. Następnie, komórki te zostały przekształcone, przy pomocy przeróżnych manipulacji w laboratorium, w komórki pluripotencjalne, zdolne do różnicowania się w różne tkanki.


Komórki te następnie zostały przeprogramowane tak, iż wytwarzały one nowe fotoreceptory, zanim zostały transplantowane do chorej siatkówki gryzonia.

Po okresie od 4 do 6 tygodni, badacze zaobserwowali, że nowe komórki bardzo dobrze się przyjęły w oku myszy i przypominały pozostałe komórki siatkówki.

Naukowcy odnotowali, że aktywność elektryczna naprawionych siatkówek była równa 50% aktywności siatkówek zdrowych, co oznacza, że funkcje tego narządu zostały przynajmniej częściowo przywrócone.

Naukowcy widzą w tym doświadczeniu zachętę do kontynuowania badań na większych zwierzętach, a ewentualnie także na człowieku, aby spróbować leczyć choroby, które wywołują ślepotę, takich jak retinopatia barwnikowa, degeneracja plamki żółtej oka oraz retinopatia cukrzycowa.

Komentarze do: Naprawa siatkówki przy pomocy komórek skóry

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz