Szukaj

Mobbing w pracy - problem naszych czasów

Podziel się
Komentarze0

5% pracowników w Niemczech zadeklarowało, że było zastraszanych w pracy, z kolei wielu stwierdziło, że są narażeni na różne zagrożenia w miejscu pracy, w tym na poniżanie.- Tam, gdzie ludzie pracują ze sobą długie godziny występują tarcia i konflikty, to normalne. Sytuacja jest poważna, dopiero gdy pracownik jest systematycznie zastraszany przez długi okres – uważa Heiko Schulz, psycholog.

Cel mobbingu może być różny. Nie ma też typowych cech, które czyniłyby z kogoś łatwą ofiarę przemocy. Konflikty mogą występować pomiędzy współpracownikami jak i na linii szef – pracownik.

- Mobbing istniał zawsze, ale w dzisiejszych czasach jego gwałtowność i intensywność wzrosła. Konkurencja nie śpi, na niektórych firmach ciąży duża presja ekonomiczna. Prowadzi to do tworzenia się trudnych warunków pracy, powoduje niepewność i stres wśród pracowników – twierdzi Schulz.


Osoby zastraszane cierpią psychicznie i fizycznie. Mogą wystąpić objawy takie jak zaburzenia snu, ból głowy oraz senność. Jeśli lobbing jest w zaawansowanym stadium mogą wystąpić takie problemy jak: migrena, depresja, problemy sercowo-naczyniowe, uzależnienie od leków lub alkoholu.

Mobbing, wpływając negatywnie na pracownika przeszkadza w sprawnemu funkcjonowaniu firmy. Psuje się środowisko pracy i jakość wykonywania obowiązków. Zastraszani pracownicy często gorzej pracują.

Problemu zastraszania nie można zostawić, gdyż im dłużej będzie trwał, tym gorzej. Najlepiej porozmawiać bezpośrednio z osobą, która stwarza problem, a jeśli to nie przyniesie rezultatu, trzeba będzie stanąć przed wyborem: pozostać na stanowisku i dalej próbować zażegnać problem lub odejść z pracy z wysoko podniesioną głową.

Komentarze do: Mobbing w pracy - problem naszych czasów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz