Szukaj

Mefedron "ulubionym" narkotykiem młodych ludzi?

Podziel się
Komentarze0

W badaniach statystycznych przeprowadzonych przez Europejski Raport Narkotykowy w 2013 roku, szacuje się, że blisko ponad 12 milionów europejczyków uzależnionych jest od amfetaminy i jego pochodnych, czyli również mefedronu. Mimo odnotowanego spadku, statystyki te i tak są niebezpiecznie wysokie.

Czym jest mefedron?

Mefedron jest stosunkowo „nowym” narkotykiem, który w zeszłym roku zyskał na popularności w mediach. Coraz większa grupa nastolatków i młodych osób sięga po ten typ narkotyku, który jest pochodnym katynonu, czyli organicznego związku chemicznego.

Mefedron jest narkotykiem zaliczającym się do grupy twardej. Docelowo ma powodować euforię i poprawienie nastroju oraz zwiększenie chęci do całonocnej zabawy. Działanie ma być przybliżone do tego, które występuje po zażyciu środków MDMA, czyli tych produkowanych na bazie ecteasy. Dostępny jest w wersji skrystalizowanej, sproszkowanej,w postaci tabletkek lub kapsułek. Przyjmowany jest również bardzo często dożylnie. Jest to bardzo silnie uzależniający narkotyk, powodujący nawet śmierć.

Spekulacje na temat mefedronu

Jeszcze nie tak dawno temu, bo w roku 2009 mefedron był legalnie dostępny. Jego popularność pojawiła się jednak jeszcze kilka lat wcześniej. Rok 2010 był przełomowy bo zdecydowana większość krajów takich jak Francja, Belgia Holandia i właśnie Polska zdelegalizowały narkotyk.

W naszym kraju dopiero jednak w 2013 roku w mediach zaczęło być głośno na temat tego niebezpiecznego narkotyku. Już w lutym policja zatrzymała „nożowników”, którzy pod wpływem działania narkotyku z alkoholem zabili 20 letniego chłopaka. Sam mefedron działa bardzo silnie. Dla młodych ludzi ma być „zastępstwem” dla amfetaminy, której działanie jest bardzo podobne. Jednak „jakość narkotyku” pozostawia wiele do życzenia. Mefedron uzależnia i to bardzo silnie. Jego działania w niektórych przypadkach na początku powodują euforię, radość, chęć do zabawy, pobudzenie i wszystkie te pozytywne emocje. Jednak wraz z mijaniem efektu działania wywołanego przez narkotyk pojawiają się dreszcze, silne zaburzenia emocjonalne, lęki czy nawet halucynacje. Uczucia te mogą pozostać u danej osoby nawet przez kilka tygodni. Mimo nieprzyjmowania innych substancji czy abstynencji alkoholowej, efekt „negatywny” działania narkotyku utrzymuje się bardzo długo.

Na forach internetowych przeczytać można zwłaszcza w tamtym roku wiele anonimowych wiadomości o negatywnym działaniu mefedronu. Wiadomo, co na to zwolennicy narkotyków – dla nich nie ma żadnego zagrożenia. Jednak wiele osób po zażyciu tego środka psychotropowego odczuwa wiele problemów na tle emocjonalnym i psychicznym. Narkotyki utrzymują się w ludzkim organizmie bardzo długo, nawet po jednorazowym zażyciu. Niestety jednak, więcej osób które uświadamia sobie problem, w którym obecnie się znajduje jest już silnie uzależnionych, a co jest najgorsze są to osoby nawet w wieku 17-20 lat.

Tak jak zostało wspomniane, mefedron jest substancją „nową”. Dlatego nie do końca działanie narkotyku jak i konsekwencje związane z przyjmowaniem go, są jeszcze znane. Wiadomo jednak, że silnie uzależnia i jest bardzo niebezpieczny. Może prowadzić do zmian genetycznych, które w przyszłości mogą odbić się na młodszym pokoleniu. Jeżeli ktoś pragnie mieć zdrowe dzieci, to w momencie sięgnięcia po narkotyki, redukuje swoje szanse na wydanie na świat zdrowego potomka do minimum. Warto również dodać, że narkotyki produkowane są w „laboratorium”, ale nie w ładnym, czystym i sterylnym, gdzie wszyscy przebierają się w specjalne kombinezony, ale w laboratorium znajdującym się w piwnicy czy na strychu, gdzie warunki są naprawdę skandaliczne.

Komentarze do: Mefedron "ulubionym" narkotykiem młodych ludzi?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz