Szukaj

Liszajec i grzybica skóry u małego dziecka

Podziel się
Komentarze9

Skóra dziecka jest bardzo delikatna i szczególnie podatna na wszelkiego rodzaju zakażenia. W związku z tym wymaga szczególnej troski. Wszelkiego rodzaju zaniedbania mogą spowodować zakażenie bakteriami a w konsekwencji doprowadzić do rozwoju liszajca lub grzybicy skóry.

Liszajec i grzybica skóry u małego dziecka


Zakażenie liszajcem

Liszajec jest to bakteryjne zapalenie skóry, na które najczęściej cierpią małe dzieci.

Objawy liszajca są zależne od rodzaju bakterii, która wywołała zakażenia. W związku z tym, mamy do czynienia z następującymi rodzajami objawów:

  • zakażenie gronkowcem
Zakażenie objawia się powstaniem dużych pęcherzy o cienkich ściankach, które z czasem pękają i w ich miejscu tworzy się żółtobrązowy strup.

  • zakażenie paciorkowcem
w przypadku zakażenia tą bakterią, liszajec objawia się pojedynczymi pęcherzykami wypełnionymi płynem. Są one bezbolesne. Przy pęcherzykach skóra jest zaczerwieniona. Najczęściej wysypka powstaje w okolicach nosa, uszu lub ust. Z czasem dochodzi do pękania pęcherzyków, z których sączy się żółty płyn, a na ich miejscu powstaje żółtawy strupek. W przypadku liszajca należy zachować szczególną ostrożność, gdyż można go przenosić na inne partie skóry.


Główną przyczyną zakażenia są wniknięcie w skórę bakterie gronkowca lub paciorkowca. Bakterie wnikają do skóry najczęściej w miejscach takich jak: zadrapania, ugryzienia czy podrażnienia. Bardzo często zdarza się, że skóra zostaje zaatakowana przez dwa rodzaje bakterii jednocześnie.


W przypadku zakażenia liszajcem konieczne jest podjęcie leczenia. Nie wolno leczyć liszajca na własna rękę. Jeśli zakażenie ma łagodny charakter, podstawową formą leczenia jest miejscowa terapia antybiotykowa oraz gorące kąpiele. Jeśli choroba ma poważniejszy przebieg wskazane jest leczenie antybiotykami doustnymi.

Aby zapobiec zakażeniu liszajcem warto unikać styczności z osobami zakażonymi. Konieczne jest również dokładne przemywanie powstałych ran wodą z mydłem oraz smarowanie ich maścią zawierająca antybiotyk.


Grzybica skóry u dziecka


Grzybica jest to zakażeni skóry, które najczęściej objawia się swędzącymi i łuszczącymi się, zaczerwionymi miejscami na skórze, które tworzą czerwone, okrągłe bądź owalne ogniska wokół gładkiego środka.

Grzybicą można stosunkowo łatwo się zarazić, na przykład poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzętami, osobami lub przedmiotami, używanymi przez osoby cierpiące na grzybicze zapalenie skóry.

Leczenie grzybiczego zapalenia skóry zazwyczaj polega na stosowaniu odpowiedniego preparatu przeciwgrzybiczego o działaniu miejscowym.

W przypadku, gdy pomimo stosowania leków wysypka nie znika do dwóch tygodni, konieczne jest  stosowanie leku doustnego. Wskazane jest, by lekarstwo przeciw grzybicy skóry było stosowane  przez cały czas zalecany przez specjalistę.

Aby zapobiec grzybiczemu zapaleniu skóry należy ograniczyć kontakt z osobami, zwierzętami i przedmiotami, które były używane bądź miały styczność z zakażonymi.

Komentarze do: Liszajec i grzybica skóry u małego dziecka (9)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 16-06-2018 15:14

Gryzeofulwina grzybica skóry włosów paznokci antybiotyk sprzedam

9

Gryzeofulwina grzybica skóry włosów paznokci antybiotyk sprzedam Gryzeofulwina pod nazwą Newfulvin 500mg. Ważny 12.2020. Producent New Life Pharma CO, Bangkok. Mam opakowanie 250 tabletek, będę je dzielić do strunowyc... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (9)
Pokaż cały wątek (9)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze