Szukaj

Kraków: dentyści kontra palacze, dentyści kontra choroby jamy ustnej palaczy

Podziel się
Komentarze1

Najpierw politycy, teraz dentyści wzięli na celownik palaczy. W Krakowie już w lutym rusza akcja profilaktyczna „Nie palimy, uśmiechamy się!”, która ma zachęcić zarówno palących, jak i tych, co rzucili palenie, do częstszych wizyt kontrolnych u stomatologa. Powód? Rosnąca z roku na rok liczba palaczy w Polsce chorujących na raka jamy ustnej i próchnicę.


Według danych Ministerstwa Zdrowia z 2011 r. w Polsce pali aż 8,7 mln osób. Ponad 33 proc. stanowią mężczyźni, 21 proc. kobiety. Okazjonalnie po dymka sięga aż 1 milion osób. Na raka jamy ustnej w Polsce choruje aż 4 tys. osób, z czego 60 proc. to mężczyźni!  – Palacze są grupą szczególnie narażoną na liczne choroby jamy ustnej, począwszy od próchnicy, paradontozy, chorób przyzębia, a na raku jamy ustnej kończąc. W przypadku tego ostatniego, wczesna diagnoza jest w stanie uchronić przed rozwojem choroby i przerzutami. Rozpoznanie choroby we wczesnym stadium daje 80 proc. szans na wyleczenie – mówi lek. stom. Dariusz Wilisowski z Centrum Stomatologii LUXDENTICA w Krakowie, która organizuje akcję.

Palaczu marsz do dentysty

Palisz papierosy, powinieneś częściej zaglądać do dentysty – tej prostej zasady chcą nauczyć mieszkańców Małopolski dentyści z Centrum Stomatologii LUXENTICA w Krakowie. Postanowili oni wypowiedzieć wojnę lenistwu palaczy. Dziś tylko 9 proc. palących papierosy regularnie odwiedza dentystę. Tymczasem dymek fundowany sobie w podczas przerwy w pracy lub porannej kawy, może być przyczyną poważnych chorób, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę.

- Palacze przede wszystkim są narażeni na bardziej dynamiczny rozwój próchnicy. Ta grupa także częściej traci zęby, wymaga skomplikowanego i kosztownego leczenia. W wielu przypadkach palacze zgłaszają się do dentysty, wtedy, kiedy konieczna jest już usunięcie zęba lub długie leczenie kanałowe. Innym problemem jest wysokie ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej wśród osób palących tytoń. Szczególnie narażeni na chorobę są osoby w wieku 18-39 lat. W 75 proc. przypadków schorzenie to dotyka właśnie  nałogowych palaczy – tłumacz lek. stom. Dariusz Wilisowski.


Palisz? Zbadają cię bezpłatnie

Dlatego też Centrum Stomatologii LUXDENTICA, jako pierwsze w Polsce organizuje akcję profilaktyczna skierowaną właśnie do palaczy. W ramach trwającej miesiąc kampanii „Nie palimy, uśmiechamy się!” osoby palące, a także byli palacze mogą wziąć udział w bezpłatnych przeglądach, konsultacjach i badaniach jamy ustnej z użyciem kamery wewnątrzustnej oraz bezpłatnego zdjęcia RTG jamy ustnej. Zdaniem stomatologów, tego typu akcje są potrzebne, bo świadomość palaczy dotycząca zagrożenia wciąż jest bardzo niska.


- Wiele się mówi o wpływie palenia na płuca i serce, tymczasem wiele problemów zaczyna się od jamy ustnej. Poważnym schorzeniem w tej grupie jest paradontoza, kończąca się utratą zębów, podobnie choroby przyzębia, powodujące opuchnięcie dziąseł. Coraz powszechniejszy jest rak języka czy wargi, najczęściej rozpoznawany właśnie przez dentystów. To oni podczas wizyt kontrolnych, specjalnymi urządzeniami lub podczas zwykłego badania dotykowego są w stanie zaobserwować niepokojące zmiany w obrębie śluzówki – mówi dentysta.

Kopcący licealiści, kopcące kobiety

Kampania adresowana jest zarówno do osób, które od lat palą papierosy, jak również do ludzi młodych sięgających po dymek. Okazuje się, bowiem, że w Polsce aż 40 proc. licealistów sięga po papierosy – wynika z danych CBOS. Dentyści namawiają także kobiety do bardziej regularnych wizyt. Dziś w Małopolsce po papierosy sięga aż 23,4 proc. kobiet a 21,7 proc. jest byłymi palaczkami. Nałóg dotyka przede wszystkim kobiety po 30 roku życia.

- Wciąż największą grupą palaczy są mężczyźni i to właśnie oni najczęściej unikają wizyt kontrolnych i nie podejmują leczenia, nieco lepiej sytuacja wygląda wśród kobiet, chociaż i tutaj obserwujemy rosnącą liczbę przypadków osób z zaawansowaną próchnicą i chorobami przyzębia. Problem ten także dotyczy osób młodych, poniżej 20 lat. W tej grupie także obserwuje się poważne schorzenia jamy ustnej – mówi dr Wilisowski.

Według najnowszych badań Polacy zaczynają palić najczęściej w wieku 18-24 lat. Ponad 60 proc. palących po papierosa sięga 30 minut po przebudzeniu, 23 proc. w pierwszych 5 minutach – wynika z ankiety Global Adult Tobacco Survey. – Palacze to dziś największa grupa ryzyka wśród pacjentów gabinetów stomatologicznych. Zaleca się, aby osoby palące papierosy do dentysty zgłaszały minimum 2 razy do roku. Pamiętajmy, że w tym przypadku stomatolog jest także pierwszym lekarzem pierwszego kontaktu, który jest w stanie rozpoznać zmiany nowotworowe jamy ustnej – mówi dr Wilisowski.

Akcja „Nie palimy, uśmiechamy się!” rusza 11 lutego. Zainteresowani mogą już dziś umawiać się na indywidualne wizyty dzwoniąc do Centrum Stomatologii LUXDENTICA. Więcej informacji o akcji www.niepalimy.luxdentica.pl oraz www.facebook.com/luxdentica

Komentarze do: Kraków: dentyści kontra palacze, dentyści kontra choroby jamy ustnej palaczy (1)

pieprz_z_solą
pieprz_z_solą 29-12-2012 20:05

Kraków: dentyści kontra palacze, dentyści kontra choroby jam

1

oj przyznam, że nieco mnie przeraził ten artykuł. Ale fakt, sama palę i wiem, że niestety też u mnie dość szybko się osadza kamień na zębach. A ja się zastanawiałam dlaczego, jak była na pierwszej wizycie u Doktora Rozwa... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze