Szukaj

Kolagen – proteina kluczowa w obronie przed rakiem

Podziel się
Komentarze0

Kolagen jest obecny we wszystkich strukturach organizmu. Według brytyjskich badaczy z instytutu badań nad rakiem w Londynie, kolagen ma też kluczowe znaczenie w wyzwalaniu sygnałów chemicznych, zdolnych do ochrony ciała przed nowotworem. Odkrycie to zostało rozpowszechnione przez stronę internetową Medical Xpress.Autorzy badania precyzują: - Stymulacja tychże sygnałów może któregoś dnia posłużyć jako skuteczna terapia nowotworów, które rozwijają się w obecności kolagenu.

Mowa tutaj przede wszystkim o takich nowotworach jak rak płuc płaskonabłonkowy, na którego na dzień dzisiejszy nie mamy żadnej skutecznej terapii celowanej.

Brytyjski zespół naukowy pracował nad embrionalnymi komórkami ludzkiej nerki, które są bardzo często używane w tego typu badaniach.


Przeanalizowali przede wszystkim rolę molekuły, która nosi nazwę DDR2 i która przesyła sygnały z kolagenu. Dzięki tym analizom udało im się stwierdzić, że molekuła ta odpowiada na terapię polegającą na aktywacji drugiej proteiny, nazwanej SHP-2.

Naukowcy wyjaśniają teraz, iż rezultaty ich badań to niespotykana dotąd możliwość opracowania pierwszych terapii celowanych przeciwko płaskonabłonkowemu rakowi płuc.

Nowe terapie powinny naśladować działanie proteiny SHP-2, aby odbudować normalną kontrolę przeciwko wzrostowi tego raka w obecności kolagenu.

Jeden z autorów badania dr Paul Huang podsumowuje: - Przeanalizowaliśmy 429 różnych białek, które są stymulowane przez kolagen. Wyizolowaliśmy z nich jedno jedyne, które odgrywa naszym zdaniem rolę w protekcji tkanek przed rakiem. Identyfikacja tego molekularnego czynnika wyzwalającego otwiera drogę ku terapiom celowanym.

Komentarze do: Kolagen – proteina kluczowa w obronie przed rakiem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz