Szukaj

Kobiety otrzymują mniej informacji na temat wpływu nowotworu na płodność

Podziel się
Komentarze0

Reuters podaje, że leczenie nowotworów może czasami prowadzić do niepłodności, jednakże młode kobiety są znacznie rzadziej informowane o skutkach przebytej choroby, niż mężczyźni w tym samym okresie wiekowym.Te zaskakujące odkrycia opublikowane zostały na łamach Journal of Clinical Oncology. Jak podaje gazeta z prawie 500 ofiar raka w wieku od 18 do 45 lat, aż 80% mężczyzn stwierdziło, że lekarz powiadomił ich o wpływie chemioterapii na zaburzenia płodności. Dla porównania tylko 48% kobiet przyznało, że zostały poinformowane o tego typu skutkach ubocznych leczenia nowotworowego.

Ponadto tylko 14% kobiet twierdzi, że otrzymały informacje o możliwości zachowania płodności, w porównaniu do 68% mężczyzn.

Jak wyjaśnia gazeta luka ta jest najprawdopodobniej związana z faktem, iż zachowanie płodności jest bardziej skomplikowanym procesem u kobiet niż u mężczyzn, wobec tego techniki nie są tak powszechnie dostępne.


Nawet w przypadkach, gdy zachowanie płodności nie może być wykonane, pacjenci – a zwłaszcza kobiety, powinni być informowani o ryzyku zmniejszenia płodności, jak również o ryzyku przedwczesnej menopauzy – twierdzi starszy badacz Claudia Lampic, z Instytutu Karolinska w Sztokholmie.

Niektóre leki stosowane w chemioterapii mogą bowiem uszkodzić kobiece jajniki bądź też zdolność mężczyzny do wytwarzania normalnych plemników. Dlatego też radioterapia w pobliżu narządów płciowych lub mózgu, może przyczynić się do zaburzeń płodności.

Z kolei ostatnie badanie U.S. kobiet ze zdiagnozowanym rakiem, potwierdza, iż kobiety do 40 roku życia, u których zdiagnozowano nowotwór, potwierdziły, że chcą mieć jeszcze dzieci.

Jak podkreślają naukowcy jest kilka możliwości, aby kobiety chore na raka, po wyzdrowieniu, mogły starać się o potomstwo. Najczęstszym sposobem jest zapłodnienie in vitro, w czasie którego pobiera się od kobiety komórkę jajową a do zapłodnienia dochodzi poza żeńskim układem rozrodczym.

Dodatkowo ważne jest, że aby pobrać od kobiety komórki jajowe, czasami trzeba użyć leczenia hormonalnego w celu odpowiedniej stymulacji jajników. Jednakże u kobiet chorych na raka piersi lub raka macicy nie stosuje się owej metody, gdyż uznawana jest ona za zbyt ryzykowną, gdyż może przyczynić się do nawrotu choroby.

Komentarze do: Kobiety otrzymują mniej informacji na temat wpływu nowotworu na płodność

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz