Szukaj

Kawa nie jest związana z łuszczycą

Podziel się
Komentarze0

Na początku było piwo, potem były papierosy. A w końcu, naukowcy stwierdzili, że kawa NIE jest jednak związana z łuszczycą. A dokładniej mówiąc, ani jej nie powoduje, ani jej nie leczy. Badania na ten temat ukazały się w przeglądzie specjalistycznym Archives of Dermatology.W rzeczywistości, zespół naukowców ze szpitala Brigham and Women's Hospital w Bostonie, w Stanach Zjednoczonych, którymi kierował doktor Abrar Qureshi, rozpoczał swoje badanie, aby dowiedzieć się, czy istnieje powiązanie między tą chorobą skóry a kawą.

Naukowcy myśleli, że antyzapalne właściwości kawy mogą chronić przed łuszczycą. Tak przynajmniej wcześniej doniosła grupa irańskich badaczy, którzy zaaplikowali kawę bezpośrednio na skórę ochotników z łuszczycą i zaobserwowali wyraźne korzyści.

Badacze uważają, że łuszczyca jest spowodowana przez anormalny atak układu immunologicznego na komórki własnego organizmu, a to sprawia, że na całym ciele pojawiają się czerwone, łuszczące się plamy, które zazwyczaj swędzą. Typowe leczenie łuszczycy polega na aplikowaniu miejscowo kremów, stosowaniu promieniowania ultrafioletowego, a także zażywania leków, które mierzą w układ odpornościowy.

Aby więc sprawdzić, czy skonsumowana kofeina miała jakikolwiek wpływ na osobę chorującą na łuszczycę, doktor Abrar Qureshi oraz jego koledzy przyjrzeli się ponad 82 000 uczestników w badaniu Nurses’ Health Study. Wszyscy uczestnicy badania wypełniali kwestionariusze na temat swojego codziennego odżywiania (jedzenie i picie) od 1991 roku i w tamtym momencie żaden z nich nie miał łuszczycy.


W ciągu ostatnich 14 lat, blisko 1000 osób zachorowało na łuszczycę. Na początku, zagrożenie łuszczycą wydawało się nieco większe pośród tych, którzy mieli dużo kofeiny w swojej diecie. I to niezależnie od tego, czy kofeina pochodziła z czekolady, z herbaty, z kawy albo z napojów.


Ale ludzie pijący kofeinę również palili więcej niż ludzie pijący niewiele kofeiny. Wcześniejsze badania, również przeprowadzone przez zespół doktora Qurashi, powiązały łuszczycę zarówno z tytoniem, jak i z alkoholem, więc kiedy badacze wzięli pod uwagę również te ostatnie, odkryli, że nie ma już żadnego powiązania między kawą a problemami skórnymi.

Mimo że wcześniejsze badania nie udowodniły również, że kofeina oraz alkohol powodują same w sobie łuszczycę, to jednakże odkrycia te są kolejnym dobrym powodem, żeby zerwać z nałogiem, mówi doktor Abrar Qureshi. Z punktu widzenia stylu życia, poleciłbym większą ilość ćwiczeń, mniejszą konsumpcję alkoholu oraz rzucenie palenia.

Doktor Esther Lopez-Garcia, która nie była związana z nowym badaniem, ale która bada wpływ kawy na zdrowie, mówi, że istnieje dużo dowodów na to, że kawa – przynajmniej kiedy jest przefiltrowana – nie jest szkodliwa dla zdrowych ludzi.

Dodatkowo, jest coraz więcej dowodów na to, że picie kawy może zmniejszać ryzyko cukrzycy, udaru mózgu oraz niektórych typów nowotworów, dodaje jeszcze doktor Esther Lopez-Garcia z uniwersytetu Universidad Autonoma w Madrycie, w Hiszpanii. Ale uczona ostrzega również, że napój ten pogarsza problemy takie jak bezsenność, niepokój oraz wysokie ciśnienie krwi.

Ponieważ kawa wiąże się z takimi, a nie innymi skutkami ubocznymi, lepiej jest zalecać umiarkowaną konsumpcję kawy, dodaje jeszcze doktor Esther Lopez-Garcia.

Komentarze do: Kawa nie jest związana z łuszczycą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz