Szukaj

Jeździsz po zmroku? Zadbaj o wzrok

Podziel się
Komentarze0

W najbliższych miesiącach wielu z nas będzie dojeżdżać i wracać z pracy przed świtem lub po zmroku. To szczególnie niebezpieczna sytuacja dla osób, które mają wadę wzroku, ale ją lekceważą lub nie zdają sobie sprawy z problemu.


- Kierowcy z każdej grupy wiekowej stwarzają zagrożenie na drodze, jeśli mają nieskorygowaną wadę wzroku lub brak widzenia przestrzennego – przestrzega okulistka dr Iwona Filipecka z Kliniki Okulus. - W szczególności po zmroku.

W ostatni długi weekend na polskich drogach doszło do 428 wypadków, w których zginęło 36 osób, a 557 zostało rannych (PAP). Oprócz nieodpowiedzialnego zachowania kierowców na tak fatalne statystyki wpłynęła także pogarszająca się widoczność i skrócenie dnia.

Osoby z wadami wzroku mają problemy z oceną odległości po zmroku, a także z odczytaniem znaków drogowych. Szczególnie niebezpieczne są problemy z dostrzeganiem pieszych, którzy zwykle ubrani są w ciemne kolory jesienią i zimą.  W dodatku bardzo rzadko posiadają elementy odblaskowe. Słaby wzrok sprawia, że wszelkie przeszkody po zmroku są widoczne z bliskiej odległości, co powoduje, że reakcja następuje zazwyczaj za późno. Problemy te mogą występować także w ciągu dnia u kierowców z dużą wadą.


- Przy gorszym oświetleniu ujawniają się małe, ukryte wady wzroku – tłumaczy dr Iwona Filipecka. -  W świetle dziennym sytuacja nie jest najgorsza, ale po zmroku zdolności adaptacyjne oka spadają. W ciemności ostrość widzenia spada proporcjonalnie do pogarszania się oświetlenia, a przedmioty stają się szare i niewyraźne – mówi specjalistka chorób oczu.


Jakość widzenia po zmroku jest gorsza u wszystkich, jednak osoby z nieskorygowaną dużą wadą będą miały większe problemy niż z wadą małą. Najgorsza jest sytuacja, gdy u jednej osoby występuje więcej czynników pogarszających widzenie zmierzchowe np. mała wada wzroku połączona z brakiem widzenia przestrzennego.

- Szczególną uwagę muszą zachować osoby z brakiem widzenia przestrzennego – doradza bielska okulistka. – Takim kierowcom ciężko ocenić prawidłowo odległość, gdy nadjeżdża samochód z naprzeciwka już w ciągu dnia, a po zmierzchu sytuacja ta jeszcze się pogarsza. Z wiekiem ze względu na zmiany w oku bardziej przeszkadzają nam światła aut z naprzeciwka. Czasami wcześnie występuje  początkowa zaćma, która w znacznym stopniu pogarsza widzenie zmierzchowe – uświadamia dr Filipecka.

Porady dr Filipeckiej – co należy zrobić jeżeli czujemy się niepewnie na drodze po zmroku?:

- Jeździć ostrożnie i dostosować prędkość do panujących warunków
- Unikać jazdy wieczorem i w nocy, szczególnie w złą pogodę
- Jak najszybciej udać się do okulisty i przebadać swój wzrok
- Dobrym rozwiązaniem są okulary z antyrefleksem, które poprawiają widoczność

Problemy kierowców po zmroku:

- Trudności z oceną odległości np. nadjeżdżającego samochodu
- Kłopoty z odczytaniem znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej
- Oślepianie przez światła samochodów nadjeżdżających z przeciwka
- Zbyt późne zauważanie pieszych, którzy zwykle ubrani są w ciemne kolory

Komentarze do: Jeździsz po zmroku? Zadbaj o wzrok

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz