Szukaj

Jesteśmy niewidomi dwie godziny dziennie!

Podziel się
Komentarze0

Za każdym ruchem naszych oczu, to znaczy wiele razy na sekundę, mózg dezaktywuje widzenie. Pod koniec dnia, ruchy te dodane do siebie, stanowią dwie godziny, w czasie których ... nie widzimy. Wzrok ludzki to nie jest to, co myślimy.W rzeczywistości, nasze pole widzenia sprowadza się do czystej plamy w centrum z płynnymi konturami. Aby to zrekompensować, nasze oczy przemieszczają się stale, skanując obraz, który mamy przed sobą.

To zjawisko pozwala nam jasno zobaczyć całe nasze środowisko. Kiedy szybko przemieszczamy kamerę między dwoma stałymi punktami, wszystkie obrazy będą niewyraźne. Jest to tak zwany motion blur, czyli rozmycie obrazu przy ruchu. To samo dzieje się z naszymi oczami przy każdym ruchu, stwierdzili badacze.


Ale nasz mózg ma strategię, pozwalającą uniknąć tego zjawiska.

Z każdym ruchem tracimy wzrok

W czasie tych faz ruchu, nazywanych ruchami sakkadowymi, kiedy to oczy ponownie się orientują, mózg dosłownie ucina proces widzenia. Inaczej mówiąc, nic nie widzimy. A trwa to dosłownie ułamek ułamka sekundy, tak krótki, iż nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Średnio, nasze oczy ruszają się od 4 do 5 razy na sekundę. Gdybyśmy tak zrobili bilans dnia, ruchy sakkadowe trwają około 2 godziny łącznie. Dwie godziny w ciągu dnia, kiedy jesteśmy całkowicie ślepi.

Proste doświadczenie pozwala to udowodnić. Stań przed lustrem i skup swoją uwagę na prawym oku. A następnie na oku lewym. Powtórz doświadczenie tyle razy ile chcesz, nigdy nie zobaczysz, że twoje oko się rusza. Następnie poproś kogoś innego, aby potwórzył to doświadczenie i obserwuj jego oczy. Ruszają się, ale on, tak samo jak i ty wcześniej, nie dostrzeże tego. Po prostu dlatego, że jego mózg na to nie pozwoli.

Komentarze do: Jesteśmy niewidomi dwie godziny dziennie!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz