Szukaj

Jedna z brzydkich twarzy braku snu

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie pokazuje, że brak snu wpływa na cechy charakterystyczne ludzkiej twarzy (oczy, usta i skóra). W dodatku cechy te działają jako wskazówka dla innych ludzi, informująca o niewyspaniu interlokutora.Naukowcy wykazują, że niewyspani ludzie są postrzegani zazwyczaj jako osoby z ciężkimi powiekami oraz zaczerwienionymi, podkrążonymi i spuchniętymi oczami.

Brak snu powiązano też z bladą skórą, ze zmarszczkami oraz z obwisłymi kącikami ust. Poza tym ludzie pozbawieni snu wyglądają na bardziej smutnych, a ten smutek powiązano ze zmęczeniem.

Tina Sundelin, główna autorka badania ze Stockholm University w Szwecji, mówi: - Ponieważ twarz zawiera wiele informacji, na których ludzie opierają swoje interakcje, postrzeganie zmęczenie danej osoby może wpływać na to, w jaki sposób inni się zachowują względem niej.


Badanie to zostało opublikowane w magazynie Sleep. Przeprowadzono je na Karolinska Institute.

Polegało na sfotografowaniu 10 osób przy dwóch różnych okazjach: po 8 godzinach normalnego snu i po 31 godzinach braku snu. Następnie 40 innych uczestników oceniało 20 zdjęć twarzy, biorąc pod uwagę 10 cech twarzy, zmęczenie i smutek.

Według autorów projektu, postrzeganie twarzy zależy od wyspecjalizowanej sieci neuronów w naszym mózgu i jest jedną z najbardziej rozwiniętych umiejętności wizualnych u ludzi.

Wygląd twarzy może wpłynąć na to, w jaki sposób oceniamy wiarygodność danej osoby, jej poziom agresji i jej kompetencje.

Komentarze do: Jedna z brzydkich twarzy braku snu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz