Szukaj

Jak poradzić sobie z chrapaniem?

Podziel się
Komentarze1

Chrapanie to problem szczególnie uciążliwy. Nie tylko przeszkadza nam się wyspać, ale również świadczy o poważnych problemach zdrowotnych.  Jak radzić sobie z tą nieprzyjemną chorobą?

Jak poradzić sobie z chrapaniem?

Chrapanie jest najczęstszą dolegliwością występującą w czasie snu. Spowodowane jest zwiotczeniem mięśni i zwężeniem cieśni gardła, co naturalnie występuje podczas snu. Wciągane powietrze powoduje wibracje podniebienia i języczka, wydając przy tym charakterystyczny dźwięk.

Chrapiemy także, gdy mamy zatkany nos, np. przy przeziębieniach lub alergii.

Kogo dotyczy ten problem?

Ta dolegliwość znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Problem ten nasila się wraz z wiekiem. Wynika to z tego, iż zmniejsza się elastyczność tkanek miękkich gardła.

Do rozwoju choroby przyczynia się też alergia, nadwaga oraz brak aktywności fizycznej, palenie papierosów i picie alkoholu.

Co więcej, chrapanie może być także objawem groźnej choroby, jaką jest bezdech senny.

Czym jest bezdech senny?

Spowodowany jest zablokowaniem przepływu powietrza przez gardło podczas snu. Do jego powstania przyczynia się wiele czynników – może być związany między innymi z nieprawidłową pracą mózgu.

Powodem mogą być też zmiany anatomiczne górnych dróg oddechowych np. przerośnięte migdałki czy wady przegrody nosowej.

Jest to bardzo uciążliwe dla chorego, który często wybudza się w trakcie snu. Nie może on się wyspać, przez co często zasypia w trakcie dnia – niekiedy nawet nie kontroluje tego, co bywa niebezpieczne dla jego życia.


Poza tym towarzyszą mu bóle głowy, zmęczenie, rozdrażnienie i apatia.

Jak sobie radzić z uciążliwym chrapaniem?


Przede wszystkim musimy przyjrzeć się swojemu dotychczasowemu stylowi życia i wyeliminować z niego wszystko, co przyczynia się do chrapania. Oto kilka porad, które warto wprowadzić w życie:

1. Unikaj spania na plecach.

Najlepiej, aby spać na boku. Głowa powinna znajdować się na linii kręgosłupa. Należy, więc zrezygnować z większej ilości poduszek, a ta główna nie powinna być zbyt miękka.


2. Ważna jest regularność.

Powinniśmy kłaść się spać i wstawać mniej więcej o tych samych porach każdego dnia.

3. Przed snem warto zadbać o sypialnie – przewietrzyć ją oraz zadbać o odpowiednią temperaturę.


Nie powinno być zbyt gorąco. Idealna temperatura w sypialni to ok 18-19 stopni Celsjusza.

4. Ogranicz wszelkie używki!

Alkohol, papierosy poza tym, że są szkodliwe dla całego organizmu, to jeszcze są odpowiedzialne za nocne chrapanie.

5. Zadbaj o dietę.

Spożywaj regularne posiłki, pamiętając, aby nie objadać się tuż przed snem. Kolację powinieneś zjeść ok. 2 godzin przed pójściem spać. Składać się powinna z chudego białka oraz warzyw.

6. Jeśli masz nadwagę – musisz schudnąć.


Stabilna, zdrowa waga może ograniczyć skłonności do chrapania.

7. Ćwicz!

Umiarkowany wysiłek fizyczny nie tylko utrzyma w ryzach twoją wagę, ale poprawi również ogólna wydolność i kondycję organizmu.

A może leczenie farmakologiczne lub operacyjne?


Chrapanie to choroba, którą jak każde inne schorzenie należy leczyć.

Obecnie na rynku pojawia się coraz to więcej nowych specyfików gwarantujących zdrowy sen bez uciążliwego chrapania. Ich działanie polega na stymulowaniu mięśni dróg oddechowych do napinania się.

W najbardziej ciężkich i uciążliwych przypadkach wykonuje się operacje chirurgiczne. Można poddać się usztywnianiu podniebienia miękkiego, zmniejszeniu objętości małżowin nosowych dolnych lub też operacji przegrody nosa.

Operacja jest metodą bolesną, jednak gwarantuje pewne pozbycie się problemu.

Chrapanie to schorzenie, którego nie powinniśmy bagatelizować. Nie zawsze oznacza ciężką chorobę. Mimo to skutecznie utrudnia życie i przyczyniać się może nie tylko do problemów zdrowotnych, ale także może zaburzać relacje z bliskimi, którzy cierpią w sposób bierny z powodu owej dolegliwości.

Komentarze do: Jak poradzić sobie z chrapaniem? (1)

renii
renii 19-07-2013 22:23

chrapanie

1

Leczenie chrapania jest leczeniem zabiegowym. Nie jest to problem, z którym można skutecznie walczyć przy pomocy leków! Przed rozpoczęciem leczenia zalecane jest, aby sprawdzić, czy chrapaniu towarzyszą bezdechy. Można ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze