Szukaj

Jak zapobiegać stanom zapalnym skóry i błon śluzowych? - opieka nad chorym pacjentem

Podziel się
Komentarze0

Podrażnienia skóry i błon śluzowych to jedne z najczęściej występujących przypadłości chorobowych. Zapobieganie im oraz właściwa pielęgnacja skóry są niezwykle ważne szczególnie w przypadku osób chorych, które nie mogą wykonywać wszystkich czynności samodzielnie. Ekspert firmy Promedica24  radzi na co zwrócić uwagę podczas czynności pielęgnacyjnych.Praca pielęgniarki lub opiekunki powinna się skupiać na działaniach polegających na wspomaganiu prawidłowej funkcji skóry i błon śluzowych, oraz rozpoznawaniu czynników wywołujących stany zapalne, a następnie ich ograniczanie lub eliminowanie. W pierwszej kolejności należy pamiętać o zasadach aseptyki i antyseptyki oraz systematycznie prowadzić obserwację stanu higienicznego skóry, włosów, paznokci i błon śluzowych chorego.

Po pierwsze - pielęgnacja

Bardzo ważne jest regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry. Jeśli dopuścimy do nadmiernego jej wysuszenia poprzez utratę wody lub naruszenie warstwy ochronnej naskórka, pacjent będzie narażony na wystąpienie stanów zapalnych.

Jeśli pacjent choruje na atopowe zapalenie skóry, codzienna pielęgnacja staje się niezwykle istotna. Woda, w której go kąpiemy nie może być zbyt ciepła. Stosujemy łagodne mydła lub środki przeznaczone dla osób z alergią. Dobrze wpłynie też kąpiel w wodzie z dodatkiem krochmalu, siemienia lnianego czy płatków owsianych. 

Właściwa opieka to nie tylko dbałość o skórę, ale także obserwacja stanu nawodnienia organizmu oraz natychmiastowe uzupełnianie niedoboru wody. U pacjentów narażonych na powstawanie odleżyn należy stosować odpowiednią profilaktykę. Nie ogranicza się ona tylko do troski o higienę ciała, ale także dotyczy dbałości o dietę, która powinna uwzględniać dużą zawartość białka, witamin i soli mineralnych. Dodatkowym elementem codziennych czynności mogą być zabiegi poprawiające ukrwienie skóry, tj. masaż i oklepywanie, nacieranie spirytusem salicylowym, wcieranie kremu propolisowego oraz dbanie o dostęp powietrza. Można zastosować materac zmiennociśnieniowy.


Czego unikać?

Zapobieganie zmianom zapalnym skóry i błon śluzowych powinno koncentrować się także na unikaniu czynników mogących powodować podrażnienia. Pościel oraz bielizna pacjenta powinna być uszyte z bawełny - pozbywamy się tkanin syntetycznych i wełnianych. Nie należy stosować detergentów, chemikaliów, drażniących mydeł. Pacjenci z atopowym zapaleniem skóry nie mogą być narażani na kontakt ze zwierzętami oraz roztoczami znajdującymi się w materacach i dywanach. Dodatkowo powinni unikać stresu i silnych emocji, które także są czynnikiem nasilającym zmiany chorobowe.

Rola opiekunki w zapobieganiu chorobom skóry i błon śluzowych jest wyjątkowo ważna. Wszelkie zmiany zachodzą stopniowo dlatego liczy się stała obserwacja oraz monitoring chorego, zwłaszcza w przypadku jego małej samodzielności, by szybko wykryć nieprawidłowości i zagrożenia.


***
O Promedica24
Firma Promedica24 od 2004 roku świadczy usługi pielęgniarskie i opiekuńcze dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych w Niemczech, Austrii i Polsce. Personel Promedica24 opiekuje się osobami chorymi w domach prywatnych, szpitalach, sanatoriach, domach opieki i innych placówkach służby zdrowia.

W skład grupy Promedica24 wchodzi agencja rekrutacyjna Promedica24 Recruitment specjalizująca się w rekrutacji do sektora medycznego i farmaceutycznego w Polsce oraz innych krajach Unii Europejskiej (m.in. Hiszpania, Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, Belgia, Holandia oraz Portugalia).

Komentarze do: Jak zapobiegać stanom zapalnym skóry i błon śluzowych? - opieka nad chorym pacjentem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz