Szukaj

Hipiski umierają na raka płuc

Podziel się
Komentarze0

Badania przeprowadzone przez naukowców z Włoch i Szwajcarii, opublikowane w dzienniku Annals of Oncology przewidują, że w 2013 roku blisko 1,3 miliona ludzi z 27 krajów Unii Europejskiej umrze na raka. Jak wynika z badań, rak płuc wyprzedzi raka piersi, jeśli chodzi o przyczynę zgonu wśród kobiet w Europie. W Wielkiej Brytanii i Polsce już do tego doszło i obecnie rak płuc jest w tych krajach główną przyczyną zgonów kobiet.Jeden z autorów badań, profesor Carlo La Vecchia (MD), dyrektor Department of Epidemiology na Mario Negri oraz profesor na University of Milan we Włoszech, stwierdził: Jeśli tendencja ta nadal będzie trwać, to w 2015 rak płuc stanie się główną przyczyną zgonów w Europie.

W Wielkiej Brytanii ten zwiększony wzrost zachorowalności kobiet na raka płuc może odzwierciedlać tendencje panujące w latach 60-tych i 70-tych, tj. popularyzację i rozpoczęcie palenia wśród kobiet, które miało było związane ze zmianami społeczno-kulturowymi, dodaje profesor.

Obecnie coraz mniej młodych kobiet w Anglii i w większości Europy pali, zatem wskaźnik zgonów spowodowanych rakiem płuc może zacząć spadać po 2020 roku. Może wtedy wynosić 15 na 100 tysięcy kobiet.

Natomiast spadek śmiertelności z powodu raka piersi spowodowany jest zwiększoną profilaktyką i wczesnym wykrywaniem choroby, stwierdza profesor La Vecchia.

Rak płuc jest wciąż główną przyczyna zgonów mężczyzn. Przewiduje się, że w 2013 wskaźnik śmiertelności wynosił będzie 32,2 na 100 tysięcy mężczyzn. Stanowi to 6% spadek od 2009 roku.


W badaniu oceniano zachorowalność na raka w całej UE, tj. we wszystkich 27 krajach członkowskich.

Natomiast w krajach takich jak: Francja, Niemcy, Włochy, Polska, Hiszpania i Wielka Brytania szczegółowo przeanalizowano zachorowalność na nowotwory jelita, trzustki, płuc, prostaty, piersi, szyjki macicy i białaczki. Są to trzecie prognostyczne badania dotyczące raka, które przeprowadzono w oparciu o dane pozyskane z krajów UE.


Istnieją jednak spore różnice między krajami europejskimi. Przykładowo Hiszpania i Polska mają najwyższe wskaźniki zgonów mężczyzn spowodowane rakiem jelita grubego, znacznie przewyższające średnią.

Mniejszy postęp w diagnostyce oraz tylko częściowe leczenie w znacznym stopniu tłumaczą gorsze wyniki Polski i Hiszpanii, mówi prof. La Vecchia. Tytoń i zła dieta, to kolejne powody, które są częste  w tych krajach.

Rak trzustki to choroba, której wskaźnik śmiertelności wzrośnie w 2013 roku. Najlepszym sposobem uniknięcia jej jest zrezygnowanie z palenia, kontrola wagi czy unikanie nadwagi, a tym samym cukrzycy, która może być jej skutkiem.

Taka profilaktyka może zapobiec około jednej trzeciej przypadków zachorowalności na tego raka w UE, mówi prof. La Vecchia. Żadne inne czynniki ryzyka nie są znane oraz nie są podjęte żadne działania, które mogłyby w znaczący sposób zmienić statystyki.

Współautor badań prof. Fabio Levi (MD), dyrektor Cancer Epidemiology Unit na Institute of Social and Preventive Medicine, Centre Hospitalier Universitaire Vaudois and University of Lausanne w Szwajcarii twierdzi: Głównym przesłaniem płynącym z naszych badań, skierowanym do rządów krajów unijnych, jest ograniczenie używania tytoniu, zwłaszcza przez kobiety i mężczyzn w średnim wieku, czyli przez generacje najsilniej narażone na palenie.red. Elżbieta Reimann

Komentarze do: Hipiski umierają na raka płuc

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz