Szukaj

Francja: ankieta na temat chorób nerek

Podziel się
Komentarze0

Wielka narodowa ankieta mająca na celu lepszą identyfikację czynników ryzyka wyzwalających choroby nerek właśnie się rozpoczęła we Francji. Organizatorzy tego projektu planują przeprowadzić badania na tysiącach chorych. Jest to bardzo ważna kwestia, a decyzja francuskich władz zdrowotnych została podyktowana tym, iż ponad 5% dorosłej populacji tego kraju ma być dotknięte chorobami nerek.Dodatkowo, 37 500 osób jest poddawanych dializom, a 33 000 osób przeszło przeszczep nerki. Natomiast, na całym świecie, choroby nerek mają dotykać ponad 500 000 000 osób.

I to jest właśnie powód, dla którego zaczęło się francuskie badanie, które ma na celu zrozumienie tego, co się dzieje z tą populacją, która we Francji pozostaje dość słabo poznana, jak wyjaśnia Maurice Laville, przewodniczący francuskiego stowarzyszenia nefrologii (Société de néphrologie), przedstawiając nową inicjatywę w przededniu Światowego Dnia Nerki, który ma miejsce 8 marca.

Francuska narodowa ankieta będzie polegała na obserwacji 3 600 pacjentów przez co najmniej pięć lat, aby zrozumieć w jaki sposób styl życia, środowisko, genetyka, a także praktyki medyczne wchodzą ze sobą w interakcje i oddziaływują na przyszłość osób przewlekle chorych na nerki.


Ankieta ta będzie pierwszą w tym rodzaju we Francji, ale nie na świecie, ani nawet w Europie, ponieważ takie ankiety zostały już przeprowadzone w Niemczech i w Holandii, a także w Stanach Zjednoczonych.

Ankieta nazwana CKD-REIN (CKD co jest skrótem od angielskiego terminu Chronic Kidney Disease, czyli chroniczna choroba nerek) ma na celu zidnetyfikowanie czynników ryzyka oraz markerów postępowania przewlekłej choroby nerek.

Dzięki niej badacze mają nadzieję, że uda im się opracować lepsze środki prewencji
, stwierdza Benedicte Stengel, pani epidemiolog z instytutu INSERM, organizatorka tego badania.

Naukowcy poszukują przede wszystkim biomarkerów pozwalających na zidentyfikowanie osób najbardziej zagrożonych ewolucją choroby w kierunku stanu wymagającego dializ. W związku z tym, badacze będą pobierać próbki krwi i moczu od swoich pacjentów.

Celem będzie zbudowanie rodzaju „biobanku”, w którym próbki, powiązane z precyzyjnym opisem przypadku danego pacjenta, pozwolą na przyśpieszenie procesu zatwierdzania nowych konceptów terapeutycznych.

Przyczyny przewlekłej choroby nerek: zapalenia nerek, infekcje układu moczowego, choroby genetyczne. Ale, starzenie populacji, nadciśnienie, choroby naczyniowe oraz cukrzyca sprzyjają postępowaniu tych patologii w krajach rozwiniętych.

Komentarze do: Francja: ankieta na temat chorób nerek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz