Szukaj

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Białej Laski!

Podziel się
Komentarze0

Co roku 15 października obchodzimy „Międzynarodowy Dzień Białej Laski”. Jest to święto osób niewidzących i niedowidzących. Głównym celem obchodów jest pokazanie opinii publicznej, środkom masowego przekazu oraz władzom istotnych kwestii dotyczących życia i działalności osób z upośledzeniem funkcji wzrokowych.


W Stanach Zjednoczonych, dzięki działaniu Krajowej Federacji Niewidomych, w latach 50. i 60. powstał wielki ruch niewidomych na rzecz popularyzacji problemów osób z uszkodzonym wzrokiem w społeczeństwie amerykańskim.

Wynikiem tego było przyjęcie przez Kongres uchwały proklamującej 15 października każdego roku jako Dzień Bezpiecznej Białej Laski (White Cane Safety Day). Pierwszy taki dzień został ogłoszony przez prezydenta Lyndona S.Johnsona w dniu 15 października 1964 r.


Biała laska jako symbol stale przypomina  o potrzebie równości statusu i integracji z osobami niewidomymi i niewidzącymi.

Obecnie na świecie żyje około 42 miliony osób niewidomych i niedowidzących , jest to 1% całkowitej populacji świata. Tylko 9% spośród całej grupy urodziło się z wadą wzroku, pozostała część utraciła go w wyniku powikłań powypadkowych czy chorób. W Polsce natomiast liczba osób z uszkodzeniem wzroku przekracza 500 tys. i stale wzrasta.

Co więcej, 6 na 10 osób z wadami lub brakiem wzroku cierpi dodatkowo na inną chorobę lub dolegliwość!

W naszym kraju ten dzień obchodzony jest już po raz siedemnasty. Dla samych niewidomych ta uroczystość jest apelem o upomnienie się wobec części zdrowego społeczeństwa o szacunek,  godność i inne wartości, a ponadto prawo do rozwoju, kształcenia się, realizacji marzeń  i własnych potrzeb, bez zbędnej i fałszywej litości.

Komentarze do: Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Białej Laski!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz