Szukaj

Dzienna dawka aspiryny może zwiększyć ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej u osoby starszej, stwierdza badanie

Podziel się
Komentarze0

Starsi ludzie, którzy regularnie zażywają aspirynę, mogą być bardziej zagrożeni problemami wzroku, które są związane z wiekiem. Badania, przeprowadzone przez naukowców z całej Europy, pokazują, że ludzie, którzy zażywają aspirynę dwa razy dziennie, są dwa razy bardziej narażeni na zachorowanie na zwyrodnienie plamki żółtej oka związane z wiekiem, w porównaniu do ludzi, którzy nie zażywają aspiryny regularnie.Aczkolwiek, dodają badacze, ryzyko to pozostaje względnie niskie. Ale jeden z autorów badania, pan Paulus de Jong, z holenderskiego instytutu Netherlands Institute for Neuroscience i z Academic Medical Center, stwierdza, iż osoby chore na serce nie powinny przestać zażywać aspiryny z powodu istniejącego ryzyka.

Zdrowe oko, z pełną funkcją widzenia, jest bezużyteczne w martwym ciele, mówi dosadnie pan Paulus de Jong w The Telegraph.

Terapia polegająca na codziennym zażywaniu aspiryny jest zazwyczaj zalecana ludziom, którzy mieli atak serca albo udar mózgu, i to jedynie pod nadzorem lekarskim, jak podaje amerykańska Mayo Clinic.

Badacze przyjrzeli się danym na temat zdrowia blisko 4 700 ludzi, w wieku 65 lat i więcej. Spośród tych wszystkich ludzi, 839 zażywało codziennie aspirynę. A pośród nich, 36 osób miało zaawansowaną degenerację plamki żółtej oka, nazywane mokrym zwyrodnieniem, jak podaje Ophthalmology.

Oznacza to cztery przypadki tej choroby na 100 codziennych użytkowników aspiryny. Aczkolwiek, pośród ludzi, którzy nie zażywali aspiryny codziennie, jedynie dwie osoby na sto miało „mokre” zwyrodnienie plamki żółtej. Badaczom nie udało się stwierdzić, czy aspiryna jest również związana z mniej groźnym, czyli „suchym” zwyrodnieniem plamki żółtej.


Mokre i suche zwyrodnienie plamki żółtej

Ta postać choroby, spowodowana przeciekaniem naczyń krwionośnych w oczach, prowadzi do utraty widzenia w centrum pola widzenia. Sucha forma zwyrodnienia plamki żółtej jest bardziej powszechna i mniej groźna. Aczkolwiek, i w tym przypadku ludzie cierpią z powodu  utraty widzenia.

Zwyrodnienie plamki żółtej jest pierwszą przyczyną poważnej utraty widzenia u osoby dorosłej, w wieku 50 lat i wiecej. Ocenia się, iż 1 800 000 ludzi cierpi na tę chorobę, jak podają amerykańskie centra kontroli i prewencji chorób CDC (Centers for Disease Control and Prevention).

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej to między innymi ciemna albo pusta strefa w polu widzenia, jak podaje amerykańskie stowarzyszenie American Optometric Association.

Znane czynniki ryzyka dla zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem to: palenie papierosów, otyłość, rodzinne przypadki, biała rasa, bycie kobietą, jak podaje z kolei Narodowy Instytut Oka w Stanach Zjednoczonych (National Eye Institute).

Aby obniżyć ryzyko, należy jeść dużo warzyw, owoców oraz ryb, unikać palenia, regularnie ćwiczyć, utrzymywać zdrową wagę oraz utrzymywać normalne ciśnienie krwi.

Jak stwierdza The Telegraph, możliwe jest, że powiązanie to istnieje, ponieważ zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem oraz choroby serca mają ze sobą wiele wspólnego. A pośród regularnych użytkowników aspiryny, którzy próbują zwalczyć chorobę serca, prewalencja zwyrodnienie plamki żółtej może być również większa.

Ale badacze mówią, iż te rezulaty zostały zweryfikowane również pod kątem ewentualnego wpływu choroby serca, i w dalszym ciągu są prawdziwe, niezależnie od stanu zdrowia serca danej osoby.

Komentarze do: Dzienna dawka aspiryny może zwiększyć ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej u osoby starszej, stwierdza badanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz