Szukaj

Dzieci chore na łuszczycę plackowatą czekają na realizację obietnicy Ministerstwa Zdrowia

Podziel się
Komentarze0

Dolnośląskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Łuszczycę alarmuje, że dzieci i część dorosłych pacjentów, nie ma dostępu do leczenia biologicznego umożliwiającego normalne życie w społeczeństwie. Jest to niezrozumiałe w sytuacji, gdy Agencja Oceny Technologii Medycznych pozytywnie zaopiniowała dwa dodatkowe rodzaje terapii, dzięki którym leczeniem mogłaby zostać objęta dużo większa grupa pacjentów.Od ponad 5 lat pacjenci z ciężką łuszczycą walczą o dostęp do leczenia biologicznego. Doceniamy kolejne kroki poczynione w tym zakresie przez Ministerstwo Zdrowia jednakże wiele problemów wciąż nie zostało rozwiązanych.

W maju bieżącego roku, Stowarzyszenie otrzymało pisemną informację z Resortu Zdrowia, iż niebawem można spodziewać się rozstrzygnięcia procedury wdrożenia nowego programu lekowego, przeznaczonego dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 lat. Informacja ta wywołała wielką nadzieję w środowisku pacjentów. Niestety od tego czasu nie pojawił się już żaden sygnał, wskazujący na to, iż rzeczywiście poczyniono kolejne kroki.


Refundowanie w ramach programu lekowego leczenia ciężkiej łuszczycy plackowatej tylko jednego leku biologicznego spośród czterech, oznacza brak możliwości dobrania dla pacjenta najlepszej dla niego terapii biologicznej a dla dzieci – brak dostępu do leczenia. 

Stowarzyszenie liczy na to, że Ministerstwo Zdrowia podejmie zdecydowane kroki na rzecz jak najszybszego udostępnienia terapii tym pacjentom, którzy ze względów medycznych nie mogą stosować jedynego refundowanego leku ustekinumabu.

Komentarze do: Dzieci chore na łuszczycę plackowatą czekają na realizację obietnicy Ministerstwa Zdrowia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz