Szukaj

Domowe sposoby na oparzenia

Domowe sposoby na oparzenia warto znać z kilku powodów. Nawet jeśli oparzenie jest poważne, szybka reakcja zapobiegnie dalszemu uszkodzeniu ciała. Domowe sposoby na oparzenia sprawdzają się pod warunkiem, że wiemy czym oparzenie zostało spowodowane. Nasza reakcja będzie inna, gdy spotkamy się z oparzeniem termicznym, poparzeniem prądem czy substancją chemiczną (kwasy lub mocne zasady).

Domowe sposoby na oparzenia

Domowe sposoby na oparzenia w przypadku oparzeń pierwszego lub drugiego stopnia zazwyczaj w zupełności wystarczają, żeby pozbyć się dolegliwości. Jednak, gdy oparzenie jest bardzo poważne lub w sytuacji, gdy poszkodowaną osobą jest dziecko poniżej pierwszego roku życia, bądź osoba po sześćdziesiątce, konieczna jest szybka konsultacja lekarska. W skrajnych przypadkach wezwanie karetki będzie najlepszym rozwiązaniem.

Domowe sposoby na oparzenia jako pierwsza pomoc

Domowe sposoby na oparzenia, to przede wszystkim metody mające na celu ochronę skóry i tkanek znajdujących się pod nią, przed zakażeniem i ewentualnie rozprzestrzeniającą się martwicą tkanek.

Oparzenia pierwszego stopnia charakteryzuje zaczerwienienie i pieczenie skóry. Gdy lekkie oparzenie nie przekracza 10% powierzchni ciała, miejsca podrażnione dobrze jest schładzać pod strumieniem bieżącej zimnej wody przez minimum 10-15 minut. Gdy oparzenie jest poważniejsze (drugi stopień), czas powinien zostać wydłużony do co najmniej pół godziny.

Po schłodzeniu skóry, miejsce oparzenia należy delikatnie osuszyć gazą oraz założyć czysty i suchy opatrunek, który należy zmieniać przynajmniej raz dziennie. Pojawienie się bąbli w miejscu podrażnienia jest naturalną reakcją skóry. Nie wolno ich przebijać, ponieważ istnieje ryzyko infekcji.

W przypadku ciężkich oparzeń, gdzie dochodzi do znacznych uszkodzeń skóry, także mięśni, a nawet kości, najlepszą reakcją będzie wezwanie karetki pogotowia. W oczekiwaniu na jej przyjazd obnażenie oparzonych miejsc przyniesie ulgę poszkodowanemu, więc gdy to konieczne można przeciąć ubrania lub obuwie. Jednak pod żadnym pozorem, nie można odrywać z rany kawałków tkaniny. Przy rozległych oparzeniach miejsca schładza się tylko przez kilka minut, aby nie doprowadzić do wyziębienia organizmu.

Domowe sposoby na oparzenia substancjami chemicznymi

Oparzenia skóry wywołują również takie substancje jak wapno niegaszone, kwasy i ługi (mocne zasady). W przypadku wapna niegaszonego w pierwszej kolejności należy skruszyć lub zetrzeć wapno z powierzchni skóry, a następnie przemyć dużą ilości wody. W pozostałych przypadkach zaleca się przemycie skóry, która miała kontakt z drażniącą substancją, dużą ilością wody.

Gdy dochodzi do oparzenia kwasem, podrażnioną skórę najlepiej przemyć roztworem o lekkim odczynie zasadowym - roztworem z mydła lub 3% roztworem sody oczyszczonej. W przypadku kontaktu z silną zasadą skórę należy przemyć roztworem o kwaśnym pH, czyli 1% roztworem kwasu octowego lub 3% roztworem kwasu borowego.

W przypadku oparzeń chemicznych najważniejszy jest czas, ponieważ im dłuższy kontakt substancji ze skórą tym poważniejsze pojawią się uszkodzenia.

Domowe sposoby na lekkie oparzenia

Przed zastosowaniem jakichkolwiek, domowych czy też zakupionych w aptece preparatów na oparzenia, należy odczekać co najmniej 24 godziny od zdarzenia. Warto przestrzegać tej zasady, ponieważ oparzenia zazwyczaj są poważniejsze, niż nam się wydaje na pierwszy rzut oka.

W większości wypadków oparzenia niewymagające interwencji lekarza goją się w przeciągu dwóch tygodni. Aby przyspieszyć ten proces, po pierwszej dobie, miejsce oparzenia można przecierać wywarem z nagietka, rumianku lub czarnego bzu. Po około 2-3 dniach można zastosować krem z aloesu, który ma właściwości znieczulające i pobudzające regenerację tkanek.

W oparzeniach pomaga również stosowanie oleju arganowego lub kokosowego, a samemu można przygotować olej dziurawcowy lub majerankowy.

Autor: Barbara Olszar

Komentarze do: Domowe sposoby na oparzenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz