Szukaj

Dobre wieści dla starzejących się oczu

Podziel się
Komentarze0

Problemy ze słabnącym wzrokiem u starszych Amerykanów zaczynają zanikać. Teraźniejsi seniorzy rzadziej skarżą się na pogorszenie wzroku niż ich rówieśnicy z poprzedniego pokolenia, donoszą badania Northwestern Medicine. Według naukowców, powodem tych zmian mogą być ulepszone techniki operowania katarakty oraz zmniejszona częstotliwość występowania zwyrodnienia plamki żółtej.„Od 1984 do 2010 roku, nastąpił znaczący spadek pogarszania się wzroku,” oświadcza Angelo P. Tanna, główny autor badań. „Nastąpiła poprawa u osób niedowidzących poniżej 65 roku życia.”

Zgodnie z badaniami w 1984 roku, 23% osób starszych miało trudności w czytaniu lub w ogóle widzeniu druku w gazecie z powodu słabego wzroku. Do 2010 roku obniżono o 58% problem z niedowidzeniem, i tylko 9,7% osób starszych zgłasza takie problemy.

Zauważono również znaczący spadek problemów ze wzrokiem, przez które starsi Amerykanie nie mogli wykonywać codziennych czynności, takich jak kąpiel, ubieranie się czy wychodzenie na zewnątrz lub wchodzenie do wewnątrz pomieszczeń.


„Odkrycia są ekscytujące, gdyż wskazują na to, iż obecnie stosowane przy różnych chorobach oczu diagnostyka, narzędzia badawcze i terapeutyczne, pomagają przedłużać cieszenie się zmysłem wzroku osobom starszym,” stwierdza Tanna.

Pomimo iż badania nie zidentyfikowały przyczyn zmian w powszechnie występującym pogarszaniu się wzroku, Tanna zakłada, że istnieją trzy prawdopodobne powody tego spadku:

•    Ulepszone techniki i efekty operacji katarakty

•    Mniej palących, dzięki czemu zmniejsza się częstotliwość występowania zwyrodnienia plamki żółtej

•    Większa dostępność i ulepszenie leków na cukrzycowe choroby oczu, pomimo iż występowanie cukrzycy powszechnie wzrosło

"Przyszłe badania powinny umożliwić rozpoznanie, które strategie leczenia pomagają zapobiegać utracie wzroku u osób starszych, a następnie dzięki nim stworzyć leki dostępne dla tak wielu osób, jak to będzie możliwe", podsumowuje Tanna.

Komentarze do: Dobre wieści dla starzejących się oczu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz