Szukaj

Dieta i ciśnienie krwi a zdrowie pacjentów cierpiących na chorobę nerek

Podziel się
Komentarze0

Oto wnioski z całkiem nowego badania skupiającego się na aspektach diety i ciśnienia krwi w przypadku osób z przewlekłą chorobą nerek: dodatek owoców i warzyw do diety poprawia funkcje nerek u chorych, niedożywienie jest dowodem na związek ubóstwa i chorób nerek, a wśród osób cierpiących na choroby nerek, czarni częściej mają podwyższone ciśnienie niż bialiTrzy projekty badawcze zaprezentowane w czasie spotkania naukowego American Society of Nephrology’s Annual Kidney Week, dostarczyły nowych informacji na temat sposobu odżywiania się i ciśnienia krwi u osób chorujących na nerki.

Doktor Nimrit Goraya (Texas A&M College of Medicine) wraz ze współpracownikami przeprowadziła testy mające dowieść korzystnego wpływu spożywania owoców i warzyw u cierpiących na przewlekłą chorobę nerek (CKD).

Terapia zasadowa jest stosowana u pacjentów z ciężkimi kwasicami metabolicznymi (sytuacja, gdy w organizmie jest zbyt dużo kwasu). Testy doktor Goraya miały na celu udowodnienie, że owoce i warzywa, które mają odczyn zasadowy, mogą pomóc osobom z CKD, które cierpią z powodu lekkich metabolicznych kwasic.

Po trzech latach testów można wywnioskować, że spożywanie owoców, warzyw lub leków obniżyło wskaźniki chorób metabolicznych i pozwoliło utrzymać pracę nerek na ich normalnym  poziomie.


Jak powiedziała dr Goraya, jedno jabłko dziennie trzyma cię z dala od nefrologa.
 
Inny zespół, kierowany przez  doktor  Deidra Crews (John Hopkins University School of Medicine), skupił się na zbadaniu zależności między ubóstwem a CKD. Uczestników testu podzielono na dwie grupy - ,,bogatszą” i ,,biedniejszą”. U tych drugich zmniejszono spożycie białka, wapnia, magnezu i potasu, a zwiększono cholesterolu.

Wskaźnik zachorowań na CKD u pierwszej grupy wyniósł 3,8%, w drugiej było to 5,6%. Dr Crews stwierdziła, że niezdrowa dieta jest ściśle związana z chorobami nerek u osób ubogich. Zmiany w sposobie odżywiania mogą pomóc w zapobieganiu tej chorobie.

Ostatnie badanie dotyczyło ciśnienia krwi u chorych na CKD z różnych grup etnicznych. Grupy inne niż biała częściej zapadają na tę chorobę, być może ze względu na gorszą kontrolę ciśnienia krwi.

Doktor Delphine Tuot (University of California, San Francisco) i jej współpracownicy zmierzyli ciśnienie u 6618 dorosłych. Pośród uczestników eksperymentu było 23% białych, 34% czarnych, 18 % Amerykanów pochodzenia hiszpańskiego, 21% Azjatów, wszyscy z CKD (z ubezpieczeniem zdrowotnym i bez).

Wyniki wykazały podwyższone ciśnienie o 20 % częściej u osób czarnych niż u białych.

Zdaniem dr Tuot, publiczna opieka zdrowotna może stworzyć system jak Community Health Network of San Francisco, udzielający pomocy potrzebującym bez względu na ich przynależność rasową i etniczną, a także pomóc w zwalczaniu różnic w opiece zdrowotnej, wcielając w życie innowacyjne programy.

Komentarze do: Dieta i ciśnienie krwi a zdrowie pacjentów cierpiących na chorobę nerek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz