Szukaj

Dieta dla skóry: owoce i warzywa poprawiają cerę

Podziel się
Komentarze0

Czy jedzenie jakiegoś produktu może naprawdę zmienić naszą skórę? Tak wynika z nowego, co prawda niewielkiego badania, które zostało ostatnio przeprowadzone przez szkockich naukowców. Badacze ci doszli do wniosku, że jedzenie owoców i warzyw wpływa na zaczerwienienie i na zażółcenie ludzkiej skóry. A te zmiany (pozytywne) w dodatku są związane ze zwiększoną atrakcyjnością. Rezultaty tego badania zostały opublikowane w przeglądzie naukowym Plos One.

W swoim eksperymencie, Szkoci przyjrzeli się 35 białym studentom (18 – 25 lat). W ciągu sześciu tygodni obserwacji, uczestnicy mieli za zadanie odnotowywać kiedy i ile jedli owoców i warzyw, a w tym czasie badacze rejestrowali ich kolor skóry.

Według rezultatów tego badania, studenci, którzy jedli najwięcej owców i warzyw, doświadczyli największego wzrostu czerwoności i żółtości skóry. Badacze mówią tutaj o wpływie karotenoidów, które są znajdowane w ogromnej ilości warzyw i owoców (marchew, na przykład).

Nasze badania sugerują, że większa konsumpcja warzyw i owoców – około 3 porcji dziennie, przez sześć tygodni – wystarczyła, aby wprowadzić zauważalne zmiany w wyglądzie i atrakcyjności skóry twarzy naszych świnek doświadczalnych, podsumowuje Ross Whitehead, badacz z uniwersytetu University of St. Andrews.

Ludzie ci po prostu wyglądali zdrowiej, krótko mówiąc.

W drugim etapie tego badania, naukowcy pokazali innym 24 studentom zdjęcia czterech osób, również białych, i postawili im pytania na temat ich skóry, zdrowia i atrakcyjności.

Doktor Carolyne Jacob, rzeczniczka amerykańskiej akademii dermatologicznej (American Academy of Dermatology) wyraża jednakże pewien sceptycyzm odnośnie pojęcia, że odcienie czerwonej albo żółtej skóry są faktycznie związane z postrzeganiem danej osoby jako atrakcyjnej bądź nieatrakcyjnej. Wszystko jest względne.


Ale, dodaje jeszcze specjalistka, na pewno istnieje powiązanie między karotenoidami i skórą. Jeżeli jesz za dużo marchewki albo pochrzynu, normalne jest, że twoja skóra stanie się w końcu pomarańczowawa na jakiś czas. Minie to, kiedy zredukujesz nieco ilości tego typu produktów.

Wierzę w powiedzenie, że jesteś tym, co jesz, mówi doktor Carolyne Jacob.


Specjalistka dodaje jeszcze, że sama zaleciłaby swoim pacjentom zmianę diety, jeżeli chcieliby naprawdę pomóc ogólnemu zdrowiu swojej skóry, ale efektów oczekiwałaby dopiero po dwóch, a nawet dopiero po trzech miesiącach.

Jak podaje amerykański narodowy instytut National Institute of Health's Office of Dietary Supplements, ma istnieć kilkaset różnych typów karotenoidów (zidentyfikowanych do tej pory). Najbardziej chyba jest znana prowitamina A oraz likopen (pomidory...).

Czerwone oraz pomarańczowe warzywa i owoce, papryka, mango, pomidory, marchew – o nich najpierw myślimy, kiedy myślimy o karotenoidach. Ale, są też inne.

Specjaliści z National Institute of Health's Office of Dietary Supplements stwierdzają: karotenoidy są obecne w szerokiej gamie owoców i warzyw. Także w tych, które niekoniecznie wydają się pomarańczowe, czerwone, czy żółte. Zielone warzywa bowiem również mają wysoką zawartość karotenoidów, ale chlorofil maskuje obecność tych związków. Ważne jest, żeby nie dać się zwieść pozorom.

Generalnie, eksperci zalecają, aby kobiety jadły od 1 – 2 filiżanki owoców dziennie, oraz 2 – 2 i pół  filiżanki warzyw na dzień. Mężczyźni – 2 filiżanki owoców oraz 3 filiżanki warzyw na dzień.

Jak uważa Ross Whitehead z uniwersytetu University of St. Andrews, nowe odkrycia mogą wpłynąć na zdrowie publiczne, ponieważ dostarczają kolejny powód, dla którego ludzie powinni jeść więcej warzyw i owoców.

Każdy chciałby dostać magiczną pigułkę albo znaleźć jakąś sztuczkę, ale ja zawsze mówię, że jeżeli chcesz mieć zdrową i piękną skórę, to odżywiaj się prawidłowo, i generalnie – żyj zdrowo, mówi doktor Doris Day, rzeczniczka amerykańskiej akademii dermatologicznej, a także autorka książki "Forget the Facelift" (Zapomnij o liftingu twarzy).

Dobre wieści? Skóra potrafi bardzo dużo wybaczyć. Nie musimy być idealni każdego dnia.

Komentarze do: Dieta dla skóry: owoce i warzywa poprawiają cerę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz