Szukaj

Czerniak złośliwy wraca u 6% pacjentów

Podziel się
Komentarze0

Nawroty czerniaka złośliwego 10 lat i więcej po początkowym leczeniu są powszechniejsze, niż wcześniej uważano, i dotyczą 1 pacjenta na 20. Nowe badanie pokazuje jednak, że ci pacjenci żyją dłużej po nawrocie raka, niż pacjenci, u których czerniak złośliwy powrócił w pierwszych 3 latach. Prace ukazały się w Journal of the American College of Surgeons.Dr Mark Faries z John Wayne Cancer Institute mówi: - W przypadku czerniaka złośliwego przeżycie 10 lat bez nawrotu choroby to synonim uleczenia. Aczkolwiek wiele badań nie obserwowało tych pacjentów dłużej niż 10 lat. Nasze pokazuje, że późny nawrót czerniaka złośliwego nie jest rzadkością.

Ludzie najbardziej zagrożeni powrotem czerniaka złośliwego ponad 10 lat później, w porównaniu do ludzi, u których rak nawracał po 3 latach, byli zazwyczaj młodsi w momencie postawienia diagnozy raka i generalnie dotknięci poważniejszymi postaciami guza pierwotnego.

Dr Faries obserwował 4 731 pacjentów zdiagnozowanych z czerniakiem złośliwym w John Wayne Cancer Institute. U 408 rak powrócił po ponad 10 latach. Proporcje nawrotów obliczono na 6,8% po 15 latach po początkowym leczeniu i 11,3% po 25 latach.


Dr Faries podsumowuje: - Wynika z tego bardzo jasno, że ryzyko czerniaka złośliwego jest ciągle obecne. Ludzie powinni być obserwowani już do końca życia po diagnozie tego raka.

American Cancer Society ocenia, że w 2013 w USA zostanie zdiagnozowanych 76 700 nowych przypadków czerniaka złośliwego (z przewagą mężczyzn).

Dr Faries dodaje: - Czerniak złośliwy u mężczyzn zachowuje się gorzej niż u kobiet, ale nikt nie wie dlaczego. W naszym badaniu, aż 66% pacjentów z wczesnym nawrotem raka było płci męskiej.

Naukowcy odkryli także, że późno nawracający czerniak rozwijał się zazwyczaj w innej części ciała niż pierwotnie, a pacjenci z tej grupy mieli lepsze proporcje przeżycia niż pacjenci z rakiem wcześnie nawracającym.

– Na szczęście – konkluduje dr Faries – większość pacjentów z czerniakiem, u których rak nie powraca po 10 latach, pozostaje zdrowa. Jednak ludzie powinni być świadomi ryzyka. Nawet jeżeli nie mają żadnych objawów nawrotów choroby, powinni badać się co roku w kierunku czerniaka złośliwego.


Komentarze do: Czerniak złośliwy wraca u 6% pacjentów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz