Szukaj

Cynamonowe wyzwanie: zabawa czy głupota?

Podziel się
Komentarze0

Kiedy twoje dziecko zaczyna kopać w szufladzie z przyprawami, nie miej nadziei, iż nagle przeistoczy się w kucharza i zacznie tworzyć niezwykłe dania. Po prostu, może poszukiwać cynamonu, który nastepnie połknie, bez wody. Plucie, krztuszenie sie, kaszel – a często i wymioty – już w drodze.Cynamonowe wyzwanie, stara gra, która ponownie zdobywa popularność i staje się zaraźliwa dzięki YouTube między innymi, gdzie filmiki pokazują ludzi w każdym wieku, którzy podejmują wyzwanie.

Jednym z najpopularniejszych filmów jest wideo GloZell, kobiety, która wciągą cynamon z chochli do zupy i ma tę charakterysyczną reakcję. Wideo było obejrzane ponad 9 800 000 razy.

Może i wygląda to śmiesznie, ale niektórzy lekarze oraz eksperci z centrów zatruć stwierdzają, że jest to potencjalnie niebezpieczne. Doktor Russel Migita, dyrektor jednostki ratunkowej w szpitalu dziecięcym Seattle Children’s Hospital w Stanach Zjednoczonych wyjaśnia, że praktyka ta może bardzo prosto spowodować pojawienie się problemów płucnych.

Każdy drobny proszek, jeżeli jest wdychany, może spowodować podrażnienia płuc, wyjaśnia specjalista.

Cynamon jest składnikiem dość wysuszającym i może rozgrzewać. Jeżeli wciągniesz tego typu proszek do płuc, może to się skończyć źle, podkreśla specjalista. Bardzo ekstremalny kaszel, którego doświadczają ludzie po wciągnięciu cynamonu, może być szkodliwym skutkiem ubocznym.

Ludzie, którzy kaszlą tak mocno, mogą mieć przeróżne problemy z płucami, poczynając od zapaści płucnej, kończąc na prawdziwym zapaleniu, albo rozedmie płuc, mówi doktor Russel Migita.


Amy Hanoian-Fontana, specjalistka od wychowania w centrum kontroli zatruć Connecticut Poison Control Center dodaje jeszcze, że największe obawy dotyczące wciągania cynamonu do płuc to skutki uboczne takie jak alergiczne reakcje albo wymiotowanie. Natomiast, ludzie cierpiący na astmę i podobne choroby narażają się na jeszcze większe ryzyko.

Ludzie zazwyczaj wymiotują, mówi pani Amy Hanoian-Fontana, ponieważ suchy drobny proszek pokrywa całą błonę śluzową. Niektórzy mogą skończyć z zapaścią oddechową albo z problemami z oddychaniem.


Prawdziwe ryzyko dotyczy urazów ust, gardła oraz płuc, a na pewno bardziej niż jakiejkolwiek reakcji alergicznej na cynamon. Co nie zmienia faktu, jak ostrzega jeszcze specjalistka, że cynamon jest czynnikiem drażniącym, mogącym spowodować reakcję alergiczną. Jeżeli ktoś ma więc ciężką odpowiedź alergiczną na cynamon, która idzie w kierunku zapaści oddechowej, należy udać się na oddział ratunkowy do szpitala tak szybko, jak to tylko możliwe.

Dlatego też wiele szkół w Stanach Zjednoczonych, świadomych zagrożeń, próbuje odwieść swoich uczniów od podejmowania tego wątpliwego wyzwania. Jak stwierdza raport w Taunton Daily Gazette, szkolny dystrykt Bridgewater-Raynham Regional School District w stanie New Jersey wysyła listy do rodziców, w których szkolne pielęgniarki przestrzegają przed „cynamonowym wyzwaniem” i zalecają rozmowę z dziećmi zanim te zrobią coś, czego będą potem żałować. Cynamonowe wyzwanie nie jest nieszkodliwą zabawą.

Jak podaje z kolei Wall Street Journal, nawet studenci podejmują tego typu wyzwania na kampusach. W rezultacie, szkolne władze starają się zapobiegać „szmuglowaniu” rzeczy podobnych do cynamonu na tereny szkoły.

Jak stwierdza John Armato, dyrektor do spraw kontaktu ze społecznością dla szkolnego dystryktu Pottstown School District, młodzi ludzie od zawsze szukają ekscytujących wyzwań, które mogą prowadzić do różnych zagrożeń, a także problemów zdrowotnych w starszym wieku.

Doktor  Russel Migita dodaje jeszcze, że praktycznie nie ma żadnej korzyści z podejmowania „cynamonowego wyzwania” dla tych dzieci. Natomiast ryzyko jest bardzo duże.

Wiemy, że istnieje ryzyko, i wiemy, że mogą sobie zaszkodzić. Dlatego trzymałbym cynamon z dala od nich, podsumowuje specjalista z Seattle Children’s Hospital.

Komentarze do: Cynamonowe wyzwanie: zabawa czy głupota?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz