Szukaj

Ćwiczenia nie poprawią poziomu lipoprotein u otyłych pacjentów ze stłuszczeniem wątroby

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania wykazały, że umiarkowane ćwiczenia nie poprawią stężenia lipoprotein u otyłych osób chorych na niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (NAFLD). Wyniki opublikowane w czerwcowym numerze Hepatology, czasopisma Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Chorobami Wątroby pokazują, że umiarkowana aktywność fizyczna wywołuje tylko niewielki spadek triglicerydów oraz aminotransferazy alaninowej (AlAT).Otyłość jest problemem zdrowotnym powszechnym na całym świecie. W rzeczywistości, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) odnotowała w 2008 roku 1,5 mld ludzi, w wieku 20 lat i starszych z nadwagą, a spośród nich 200 milionów mężczyzn i około 300 milionów kobiet uznano za otyłych. Jednym z częstych powikłań związanym z otyłością jest NAFLD, które powoduje zaburzenia metaboliczne mogące prowadzić do ciężkiej choroby wątroby. Poprzednie badania stwierdzały, że utrata masy ciała i regularne ćwiczenia redukują zaburzenia metaboliczne związane z NALFD.

W celu dalszych badań, dr Samuel Klein ocenił wpływ programów aktywności fizycznej zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej na AlAT, stężenie cholesterolu i triglicerydów u otyłych pacjentów cierpiących na NAFLD.


W badaniu wzięło udział 18 otyłych uczestników z NAFLD, którzy losowo przez 16 tygodni wykonywali od 30 do 60 minut umiarkowanego wysiłku 5 dni w tygodniu. Uczestnicy zostali podzieleni na 12 osób uczestniczących w aktywności fizycznej i 6 w grupie kontrolnej. Badacze analizowali wpływ ćwiczeń na triglicerydy wewnątrzwątrobowe (IHTG),  lipoproteiny o niskiej gęstości (VLDL) i apolipoproteiny B-100 (apoB-100).

Analizy pokazują, że ćwiczenia obniżają zawartość IHTG o 10%, ale nie redukują całkowitej masy ciała lub ilości tkanki tłuszczowej. Całkowita masa ciała przed realizacją programu wynosiła 103.1 kg i 102,9 kg po wysiłku fizycznym, a ilość tkanki tłuszczowej zmieniła się z 38,9 na 39,2. Autorzy nie stwierdzili żadnych zmian w poziomie lipoprotein (VLDL wątroby lub apoB-100) u pacjentów z NAFLD biorących udział w treningu fizycznym.

Nasze dane pokazują, że program o umiarkowanej intensywności ćwiczeń u otyłych pacjentów z NALFD powoduje niewielki spadek IHTG, nawet wtedy, gdy masa ciała i masa całkowitej ilości tłuszczu w organizmie utrzymuje się. Obecne zalecenia ćwiczeń zdają się mieć tylko niewielki wpływ na stężenie triglicerydów oraz aktywność AlAT, co sugeruje, że poprawa metabolizmu lipoprotein i kwasów tłuszczowych wątroby może być spowodowana utratą masy ciała, a nie zwiększoną aktywnością fizyczną. - podsumowuje dr Klein

Komentarze do: Ćwiczenia nie poprawią poziomu lipoprotein u otyłych pacjentów ze stłuszczeniem wątroby

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz