Szukaj:

Umów się na wizytę u specjalisty

Aktualności
Artykuły
Choroby i dolegliwości

Marskość wątroby

06-07-2007 11:25
Zobacz również:
  Marskość wątroby jest chorobą przewlekłą, rozwijającą się zazwyczaj jako stan zejściowy wielu przewlekłych chorób wątroby. Jej istotą są rozległe zmiany zwyrodnieniowe i ogniskowa martwica komórek wątrobowych oraz nadmierny rozrost tkanki łącznej na niekorzyść jej czynnego miąższu. Efektem tego jest widoczna dysproporcja, wyrażająca się postępującą przewagą nieczynnej biochemicznie tkanki łącznej nad prawidłowymi komórkami wątrobowymi, niezbędnymi do prawidłowego biochemizmu organizmu.
  Prawidłowa architektura wątroby jest zaburzona, a nieprawidłowe procesy zakłócają krążenie wrotne, powodując wzrost ciśnienia w tym układzie, otwarcie połączeń pomiędzy krążeniem wrotnym i układowym oraz czasami prowadząc do powiększenia śledziony. Marskość wątroby jest końcowym efektem różnorodnych procesów patologicznych, których najczęstszymi przyczynami są: wirusowe zapalenie wątroby, alkoholizm, zaburzenia immunologiczne oraz metaboliczne.

  Objawy i sama marskość mogą początkowo rozwijać się skrycie. Stąd i początkowe objawy są niecharakterystyczne dla niedomagania wątroby. Obserwuje się postępującą utratę apetytu, ubytek masy ciała, nietolerancję pewnych pokarmów (smażonych, pieczonych, tłustych) i alkoholu, skłonność do zaparć naprzemiennych z biegunkami, niekiedy nudności, apatię, ociężałość, nasilającą się senność. Pojawia się oliwkowe, a następnie podżółtaczkowe zabarwienie skóry i twardówek oczu. Wskutek gromadzenia wolnego płynu w jamie brzusznej powiększa się obwód brzucha. Występują tzw. naczyniaki pajączkowate na skórze, rumień dłoni i dłoniowych stron opuszek palców. Pojawiają się niecharakterystyczne pobolewania w prawym podżebrzu i wzdęcia w jamie brzusznej, skłonność do krwawień z błon śluzowych (np. przy myciu zębów) oraz ciemniejsze zabarwienie moczu itd.

  W schyłkowym okresie stopniowo narasta jawna skaza krwotoczna jako wyraz upośledzenia wytwarzania przez wątrobę protrombiny, następuje śpiączka (tzw. metaboliczna śpiączka wątrobowa) jako wyraz toksycznego uszkodzenia mózgu niezneutralizowanymi przez wątrobę toksycznymi produktami przemiany materii oraz uogólnione obrzęki (jako wyraz znacznego zmniejszenia stężenia białek w surowicy krwi na skutek upośledzenia syntezy przez wątrobę białek, a zwłaszcza specjalnego ich typu, tzn. albumin).
  copyright biomedical.pl
  Zobacz artykuły:
   Zobacz również tagi: Marskość wątroby wątroba
   22-05-2013 17:56
   renii
   Najczęstszą przyczyną marskości wątroby w Polsce jest alkoholizm (co ósmy człowiek nadużywający alkoholu cierpi na marsk...
   08-02-2011 19:16
   milena2710
   Bardzo prosze o pomoc. Moja mam cierpi na zespół wątrobowo nerkowy. Leży w szpitalu i mam wrażenie że lekarze tam nie wi...