Szukaj

Domowe sposoby na ból wątroby

Podziel się
Komentarze2

Wątroba jest niezwykle istotnym organem naszego ciała. Ten największy narząd usytuowany jest w prawej górnej części jamy brzusznej i waży ok. 2 kg. Niewiarygodne, ale wątroba pełni ponad 500 różnych funkcji w ludzkim organizmie!

Domowe sposoby na ból wątroby

Funkcje wątroby

Wątroba ma bardzo szeroki wachlarz zadań, od przechowywania witamin i węglowodanów aż do oczyszczania organizmu z toksyn. Właśnie ta ostatnia funkcja wydaje się najważniejszą, dla każdego od razu kojarzącą się z tym narządem.

Ponadto wątroba ma duży udział w trawieniu, bowiem to ona produkuje tak pomocną w tym procesie żółć. To za jej sprawą kolor naszego kału jest brązowy. W wątrobie trawione są wszystkie białka, węglowodany i tłuszcze. Pełni także funkcję regulatora, dbając o odpowiedni poziom cukru.

Z innych zadań warto jeszcze wymienić, m. in. produkcję heparyny – antykoagulanta (substancji hamującej proces krzepnięcia krwi), a także różnych związków chemicznych potrzebnych do krzepnięcia krwi. W wątrobie odbywa się także ważny proces magazynowania i syntezy witaminy A, która nie stanowi odosobnionego przypadku, bo znajduje się tam obok innych – B12, K i D.

Wspomniana już, najważniejsza funkcja, czyli oczyszczanie organizmu z toksyn, usuwanie z obumarłych czerwonych krwinek, a także ze zmetabolizowanych leków najlepiej świadczy, jak istotna dla naszego ciała jest zdrowa wątroba.

Najczęstsze choroby

Wirusowe zapalenie wątroby to inaczej stan zapalny. Wyróżnia się dwa rodzaje takiego schorzenia. Typ A, spowodowany przez wirus, trafiający do organizmu wraz z jedzeniem i piciem, walnie przyczynia się do podwyższenia temperatury i żółtego kolorytu skóry. Czas trwania takiego stanu może sięgać nawet 3 tygodni.

Drugim rodzajem, o wiele bardziej groźnym dla naszego zdrowia, jest wirusowe zapalenie wątroby typu B. Ta odmiana choroby, również spowodowana przez wirus, przedostaje się do organizmu poprzez zakażoną krew bądź kontakty seksualne.

W tym pierwszym przypadku głównym winnym zwykle bywają niesterylne strzykawki. Objawy, tak jak w przypadku pierwszej odmiany, nie należą do najprzyjemniejszych. Chory odczuwa podwyższoną temperaturę, dostrzega zmieniony kolor skóry, narzeka na silne bóle głowy i, idące z tym w parze, osłabienie.


Kolejnym, równie niebezpiecznym, schorzeniem jest marskość wątroby. Komórki narządu zostają zastąpione przez tkankę łączną, która utrudnia krążenie krwi. Takie zmiany, zwane włóknieniem, są nieodwracalne, a jedyne co można zrobić to zahamować ich rozwój i nie dopuścić do powikłań, np. nadciśnienia wrotnego czy cukrzycy typu II.

Przyczyny chorób wątroby

Istnieje kilka najważniejszych czynników powodujących powyższe choroby wątroby. Warto się z nimi zapoznać, aby móc uniknąć zachorowania bądź przynajmniej poważnie ograniczyć ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych schorzeń:
  • spożywanie nadmiernej ilości alkoholu,
  • zapalenie wątroby typu B i C, które uszkadzają wątrobę,
  • blokada przewodów żółciowych
Domowe sposoby na leczenie wątroby

Charakterystycznym elementem przy dolegliwościach wątrobowych jest tępy ból po prawej stronie brzucha, zaburzenia trawienia oraz zaparcia. Należy zaznaczyć, że nie są to typowe objawy po jednorazowym przejedzeniu, a raczej symptomy wynikające z dość systematycznego podłego jej traktowania.

Wątroba jest w stanie znieść bardzo dużo, ale jeżeli przez dłuższy okres będziemy jej fundować jedynie tłuste dania i alkohol, w końcu przypomni o sobie w nienajlepszy dla naszego samopoczucia sposób.
Aby usprawnić prace wątroby warto sięgnąć po zioła, m. in. dziurawiec, ostropest plamisty, karczoch, korzeń rzodkwi czy mniszek lekarski. Większość z nich ma także działania odtruwające, co pozwoli uodpornić ją na szkodliwe czynniki, np. alkohol.

Oprócz stosowania ziół istnieje jeszcze kilka skutecznych wskazówek, które nie są specjalnie trudne do wdrożenia:
  • pij sok marchewkowy (co najmniej jedną szklankę soku dziennie)
  • jedz na czczo przez tydzień 2 pomarańcze (zapewni to wątrobie skuteczną regenerację)
  • ogranicz spożywanie alkoholu oraz jedzenie tłustych rzeczy
  • jedz częściej, ale mniej, dokładniej żując przy tym każdy kęs
  • unikaj pieprzu, curry, ostrej papryki

Autor:

Dawid Kącki

Komentarze do: Domowe sposoby na ból wątroby (2)

kacperka
kacperka 27-08-2018 16:23

zdrowa wątroba

1

Lepiej zawczasu zadbać o wątrobę. I to nie tylko przez właściwą dietę i unikanie szkodliwych substancji, ale także wspomagając ją od wewnątrz, żeby lepiej funkcjonowała. Ja zdecydowałam się na suplement herbaya z wyciągi... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
renii
renii 22-05-2013 18:01

Soki, które przynoszą ulgę wątrobie

1

Swojej wątrobie pomożesz pijąc następujące soki: Sok 1: wyciśnij z buraków ćwikłowych pół szklanki soku i odstaw na 2 – 3 godziny. Następnie połącz go z połową szklanki soku uzyskanego z korzenia czarnej rzodkwi. P... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze