Szukaj

Ogniskowe zmiany w wątrobie

Podziel się
Komentarze2

Często są ciężko wykrywalne bez wykonania specjalistycznych badań, gdyż nie dają wyraźnych objawów. Niektóre z nich są zupełnie nieszkodliwe, podczas gdy inne mogą zamienić się w ciała nowotworowe, a wtedy stają się śmiertelnie niebezpieczne.

Ogniskowe zmiany w wątrobie

Jak je wykryć?

Aby móc stwierdzić obecność zmian ogniskowych, konieczne jest wykonanie USG jamy brzusznej, a następnie tomografii komputerowej, która pozwala określić nie tylko obecność takich zmian, ale również ich umiejscowienie i rozległość występującej patologii. Nie u każdego pacjenta można ją jednak przeprowadzić. Przeciwskazania dotyczą osób cierpiących na klaustrofobię, kobiet w ciąży i alergików.

Jakie mogą być?

Do najczęstszych zmian ogniskowych zaliczamy: naczyniaki, guzkowe ogniskowe przerosty wątroby, gruczolaki i guzkowe przerosty regeneracyjne.

Naczyniaki są najczęściej występującymi guzami wątrobowymi o wielkości wahającej się od kilkunastu milimetrów aż do kilkunastu centymetrów. Stwierdza się, iż zazwyczaj są nieco większe u kobiet niż u mężczyzn. Mogą występować zarówno pojedynczo jak i w niewielkich skupiskach. Przeważnie po utworzeniu, nie rozrastają się one, nie wpływa na nie w żaden sposób stosowanie antykoncepcji ani ciąża. Zdarza się, że naczyniak pęknie, jednak jest to bardzo rzadkie zjawisko. Zazwyczaj leczenie naczyniaków nie jest konieczne, dopóki nie wywołują one dodatkowych dolegliwości jak np. niewydolność serca lub krwawienie do jamy otrzewnowej. Wtedy potrzebna jest interwencja chirurgiczna.


Z kolei gruczolaki występują dość rzadko i dotyczą głównie kobiet stosujących doustną antykoncepcję oraz osób chorych na cukrzycę. Są to, podobnie jak naczyniaki, zmiany pojedyncze, aczkolwiek mogą również gromadzić się w grupy. Duże gruczolaki (o wielkości 4-5 cm) należy usuwać chirurgicznie, gdyż nieleczone mogą transformować się w stany nowotworowe i powodować liczne krwawienia wewnętrzne.

Guzkowy przerost regeneracyjny pojawia się przeważnie dopiero po 60. roku życia (aczkolwiek znane są także przypadku kilkumiesięcznych dzieci cierpiących na tę przypadłość). Najczęśćiej towarzyszy wszelkim zmianom nowotworowym układu krwionośnego i jest konsekwencją transplantacji narządów wewnętrznych. Guzki w tej chorobie są wyjątkowo małe, mają około 1-10 mm, nie powodują powiększenia wątroby, a ich obecność często nie daje o sobie znać, toteż często są wykrywane zupełnie przypadkowo.

Guzkowe ogniskowe przerosty poajwiają się u osób w przedziale 35-50 lat i specjaliści dowiedli, iż w grupie ryzyka znajdują się osoby z malfromacjami naczyniowymi gdyż jest to przycyzną niedotlenienia powodującego tworzenie się przerostów. Nie przechodzą one  jednak transformacji nowotworowych, więc nie są patologiami śmiertelnymi.

Autor:

Karolina Podlasek

Komentarze do: Ogniskowe zmiany w wątrobie (2)

daro70
daro70 15-01-2016 12:42

Co to oznacza hypodensyjne ogniskowe zmiany w wątrobie

2

W zrobionym niedawno badaniu TK w opisie mam hypodensyjne ogniskowe zmiany w wątrobie. Co oznacza to określenie?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze