Szukaj

Objawy chorej wątroby

Podziel się
Komentarze6

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim ciele. Pełni bowiem szereg różnych funkcji w naszym organizmie. Przywykło się mówić, że wątroba jest tylko jedna, dlatego też w momencie gdy pojawią się pierwsze niepokojące objawy chorej wątroby, warto o nią zadbać.

Objawy chorej wątroby

Tłusta dieta największym wrogiem wątroby!

Mimo tego, że większość z nas ma świadomość jak ważnym organem jest wątroba często bagatelizujemy jej zdrowie, nadmiernie ją obciążając. Tłusta dieta oraz nadmierne spożywanie alkoholu nie służą temu organowi. Jednakże nie tylko prowadzenie niezdrowego trybu życia źle wpływa na jej funkcjonowanie, lecz także wiele branych przez nas leków doprowadza do zaburzeń pracy wątroby.

Wątroba

Pierwsze objawy najczęściej są bagatelizowane

Pierwsze pojawiające się objawy chorej wątroby łatwo zlekceważyć, gdyż często mylone są z objawami towarzyszącymi innym chorobom. Na domiar złego wątroba nie jest narządem unerwionym, dlatego też sama w sobie nie może boleć. Ból pojawia się dopiero w momencie, gdy wątroba zaczyna się powiększać, a co za tym idzie zaczyna uciskać na otaczającą ją unerwioną błonę surowiczą.

Na samym początku chora wątroba powoduje złe samopoczucie, zmęczenie oraz senność. Zaczynamy zmagać się z brakiem apetytu oraz brakiem koncentracji.

Przeciążona wątroba z czasem zaczyna być coraz mniej wydolna. Przestaje być efektywna w oczyszczaniu krwi z toksyn, co powoduje przede wszystkim wolniejsze trawienie oraz zaleganie pokarmów. Zaczynamy odczuwać ból z prawej strony pod żebrami, borykamy się z poczuciem niestrawności i nudnościami, którym często towarzyszą także wzdęcia. Powyższe objawy powinny nas poważnie zaniepokoić. Już wtedy należy bezzwłocznie udać się do lekarza, gdyż mogło nas dotknąć zapalenie wątroby, a nawet pierwszy stopień jej marskości.Czym jest marskość wątroby
?

Marskość wątroby jest postępującym włóknieniem miąższu wątroby, prowadzącym do systematycznego wyniszczania narządu. Wczesne objawy marskości także na pierwszy rzut oka nie wydają się być niepokojące. U chorego zaczyna występować zaczerwienienie dłoni, a z czasem zaczynają pojawiać się czerwone plamki na tułowiu. Następuje zwłóknienie ścięgien, co może powodować skurcze w łydkach i palcach u rąk. Rzadko ktokolwiek przypisuje powyższe objawy chorej wątrobie, dlatego też często za późno udajemy się do lekarza w celu podjęcia leczenia.

Uwaga na żółtaczkę!


Podstawowym i najbardziej znanym objawem niedoczynności wątroby jest żółtaczka. Rozpoznamy ją po zażółceniu zarówno oczu jak i skóry. W przypadku kolki żółciowej dolegliwości bólowe mogą wywoływać promieniowanie pod prawą łopatkę. Często bólowi towarzyszą wymioty krwią, ciemne zabarwienie moczu oraz odbarwienie kału.


Wirusowe zapalenie wątroby


Nie tylko złe odżywianie oraz spożywanie alkoholu mogą doprowadzić do ciężkich chorób wątroby, ale mogą być one także spowodowane infekcją wirusową. Szczególnie niebezpieczne dla naszego organizmu są zakażenia wirusowe wątroby typu A, B i C. Wirusowe zapalenie wątroby typu A na ogół przenosi się tzw. drogą brudnych rąk. Natomiast do przeniesienia wirusowych zakażeń wątroby typu B oraz C niezbędny jest kontakt z krwią osoby zakażonej lub też kontakt płciowy. Objawami wirusowego zapalenia wątroby są przede wszystkim bóle mięśni, stawów i kości oraz stany podgorączkowe. W momencie zainfekowania pojawia się również świąd skóry, rozszerzenie żył oraz tendencja do krwawień.

układ trawienny, wątroba, żołądek, jelito cienkie, jelito grubeInne objawy chorej wątroby

Oprócz powyższych objawów, zaniepokoić powinny nas także inne oznaki towarzyszące chorej wątrobie. Zewnętrznymi oznakami chorego narządu są chociażby pojawiające się piegi, brązowe znamiona na ciele oraz plamy przy korzeniach włosów. Powinniśmy również zwrócić uwagę na nasza wątrobę w momencie, gdy rano zaczynamy czuć nieprzyjemny posmak w ustach, a nasza skóra jest zimna i wilgotna.

Mężczyzn powinny zaniepokoić powiększone sutki oraz zanik jąder, zaś kobiety nieregularne miesiączki. Do objawów chorej wątroby zaliczamy także drżenie rąk, białe paznokcie czy też obrzęki wokół kostek. Co ciekawe o niewydolności owego narządu może świadczyć nawet fakt, że nie jesteśmy w stanie zrobić prawą nogą kroku takiej samej długości jak lewą.

Mimo licznych objawów ciężko rozpoznać chorobę wątroby. Jednak każda wyżej wymieniona oznaka powinna nas zaniepokoić. Leczenie wątroby należy podjąć jak najwcześniej, gdyż zbyt późne udanie się do lekarza może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.

Autor: Angelika Knop

Komentarze do: Objawy chorej wątroby (6)

bb8
bb8 22-03-2016 15:42

Tętniak wątroby objawy

6

Witam. u mojego wujka stwierdzono tętniaka wątroby. Czy ktoś może miał z tym do czynienia i wie jakie możne mieć to objawy?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (6)
Pokaż cały wątek (6)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze