Szukaj

Przyczyny marskości wątroby

Podziel się
Komentarze0

Zadając pytanie, co jest przyczyną marskości wątroby, większość odpowie - alkohol. Owszem, jest to najczęstsza przyczyna tej choroby, jednak nie jest to jedyna przyczyna marskości wątroby.

Przyczyny marskości wątroby

Marskość wątroby, czy inaczej zwłóknienie wątroby to choroba, która stopniowo pogarsza stan tego narządu, aż do jego niewydolności. Może rozwijać się latami, a pierwsza jej faza zaczyna zaznaczać swoją obecność w momencie, kiedy powiększająca się wątroba uciska unerwioną błonę surowiczą, czyli torebkę wątrobową. Ważne jest możliwie jak najszybsze rozpoczęcie prawidłowego leczenia, gdyż takie uszkodzenie wątroby jest nieodwracalne. Jedyne co można zrobić, to spowolnić lub zatrzymać proces zwłókniania.

Przyczyny marskości wątroby

Nie ulega wątpliwości, że alkohol jest główną przyczyną zwłóknienia wątroby, przede wszystkim w krajach zachodnich, jak i w Polsce. W naszym kraju co ósmy człowiek, który nadużywa alkoholu cierpi na marskość wątroby. Powodem jest blokowanie metabolizmu tłuszczów, białek i węglowodanów przez alkohol, co uszkadza wątrobę. Alkohol jest również dostarczycielem pustych kalorii, co sprzyja otyłości. Żniwa tego nałogu są więc kolosalne, zważywszy na to, ile osób zmaga się z problemem alkoholowym. Mimo to, przyczyn tej dolegliwości jest więcej i mogą one występować u jednego pacjenta. Do tych innych przyczyn należą m.in.; zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B i C, choroby genetyczne, substancje chemiczne, czy marskość z autoimmunizacji.

Wirus HBV

Zakażenia prowadzące do marskości wątroby można podzielić na dwie grupy. Pierwsza dotyczy zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B i dotyczy krajów azjatyckich (zwłaszcza południowo-wschodnich). Można powiedzieć, że powodem takiego podziału jest szczepionka, która jest mniej dostępna na wspomnianym obszarze, niż w krajach europejskich i Ameryce. Wirus HBV powoduje zapalenie wątroby, który po upływie wielu lat przekształca się w marskość wątroby. Zarażenie tym wirusem zazwyczaj odbywa się podczas kontaktu seksualnego z osobą zarażoną lub z krwią takiego człowieka.

WZW typu C

Drugą grupą nazwiemy kraje cywilizacji zachodniej, gdzie wirusem, którego zakażenie prowadzi do marskości wątroby jest wirus zapalenia wątroby typu C. Jest on szczególnie groźny, ponieważ dotychczas nie wynaleziono na niego szczepionki. W tym przypadku do zwłóknienia prowadzi przewlekłe zapalenie miąższu i uszkodzenia. Zakażenie możliwe jest przez niedokładne wyjałowienie narzędzia np. w studio tatuażu, czy u dentysty.

Choroby genetyczne

Za marskość wątroby odpowiadają (choć w mniejszym stopniu) również choroby genetyczne. Jedną z nich jest choroba Wilsona, czyli zaburzenia metabolizmu miedzi w organizmie. Choroba ta staje się częstą przyczyną marskości przez początkową fazę jej rozwoju. Zwykle wydzielana z żółcią miedź gromadzi się w wątrobie, co w efekcie prowadzi do uszkodzenia tego narządu. Innymi chorobami są mukowiscydoza atakująca wszystkie narządy posiadające gruczoły śluzowe, oraz galaktozemia. Objawia się niemożnością przekształcenia galaktozy w glukozę, może prowadzić nawet do przedwczesnego zgonu wywołanego uszkodzeniem wątroby. Do chorób genetycznych, będących przyczyną marskości wątroby należy zaliczyć również hemochromatozę, czy upośledzenie przechowywania glikogenu. Wszystkie z nich powodują uszkodzenia metabolicznych funkcji wątroby.

Toksyczna marskość wątroby

Wydawałoby się, że lista przyczyn marskości wątroby jest wystarczająco długa. Niestety prawda jest brutalna, gdyż jest ich jeszcze więcej. Kolejną, o której należy wspomnieć jest stłuszczenie wątroby wynikające z przebiegu cukrzycy. Jak sama nazwa wskazuje jest to nadmierne gromadzenie się tłuszczu w wątrobie powodujące jej bliznowacenie. Oprócz stłuszczenia wątroby, jej marskość mogą wywołać choroby, które w wyniku nadmiernego gromadzenia się żółci powodują zamknięcie przewodów żółciowych. Następną przyczyna doczekała się nawet wyodrębnionego nazewnictwa bowiem mówi się o toksycznej marskości wątroby. Wszystko dlatego, że jest to zwłóknienie wątroby spowodowane przez substancje chemiczne lub leki przyjmowane w dawkach większych niż polecane jest to w ulotce. Pamiętajmy, że przekroczenie przyjmowania maksymalnej dawki leku jest bardzo ryzykowne, gdyż nawet ich zalecana dawka w dużym stopniu obciąża naszą wątrobę.

Autor:

Miłosz Baran

Komentarze do: Przyczyny marskości wątroby

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz