Szukaj

Co się dzieje, gdy wystąpi oparzenie słoneczne

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy po raz pierwszy opisali mechanizm zapalny oparzenia słonecznego. Jego biologiczny mechanizm – czerwonawa, bolesna, ochronna odpowiedź układu immunologicznego na promieniowanie ultrafioletowe (UV) – jest konsekwencją uszkodzenia RNA komórek skóry, donoszą badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego.Najprawdopodobniej najnowsze odkrycia otwierają możliwości ostatecznego zablokowania procesu zapalnego, a także dostarczą nowych rozwiązań z zakresu chorób i sposobów leczenia.  

„Leczenie takich chorób jak łuszczyca promieniami UV związane jest z szeregiem efektów ubocznych, przez co proces leczenia zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry,” komentuje główny badacz  Richard L. Gallo. „Nasze odkrycie wskazuje sposób uzyskania dobroczynnego działania terapii promieniami UV, bez faktycznego wystawiania pacjenta na ich szkodliwe działanie. Niektóre osoby np. chorujące na toczeń, cierpią z powodu nadwrażliwości na promienie UV. Badamy czy możemy im pomóc blokując odkrytą drogę rozwoju.”

Używając ludzkich i mysich komórek skóry, Gallo wraz z zespołem naukowców odkryli, że promieniowanie UVB łamie i plącze niekodujące mikro-RNA – szczególny rodzaj RNA znajdujący się wewnątrz komórki, który nie uczestniczy bezpośrednio w tworzeniu białek.


Napromieniowane komórki uwalniają zmodyfikowane RNA, prowokując sąsiadujące zdrowe komórki do rozpoczęcia procesu odpowiadającego za proces zapalny będący zamierzoną reakcją mającą na celu usunięcie uszkodzonych przez słońce komórek. Ów proces widzimy i odczuwamy jako oparzenie słoneczne.

“Odpowiedź zapalna jest kluczowa, jeżeli chodzi o rozpoczęcie procesu uzdrawiania po obumarciu komórek,” tłumaczy Gallo. „Uważamy, że proces zapalny może oczyścić komórki z uszkodzeń genetycznych, zaczym przemienią się w raka. Oczywiście ten proces nie jest doskonały, a wraz ze zwiększonym wystawieniem na promienie UV istnieje ryzyko przemiany komórek w nowotworowe.”

Gallo zaznacza, że wciąż nie wiadomo w jaki sposób wpływają na oparzenia słoneczne takie czynniki jak płeć, pigmentacja skóry i osobnicze cechy genetyczne.

„Ścisły związek ze zdolnością zwalczania uszkodzeń wywołanych promieniami UV i rozwojem raka skóry ma genetyka,” powiedział. „Na podstawie badań na myszach wiemy, że posiadają one konkretny gen odpowiedzialny za to w jaki sposób wystąpi u nich oparzenie. Ludzie mają podobny gen, jednak nie został on poznany wystarczająco, aby móc ocenić czy mutacje w nim zachodzące wpływają na sposób reagowania na promienie słoneczne.”

Komentarze do: Co się dzieje, gdy wystąpi oparzenie słoneczne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz