Szukaj

Co dziesiąty mieszkaniec województwa chory na nerki. Raport po akcji "Nefrotest"Ostróda

Podziel się
Komentarze0

Wyniki 40 osób z 437 (9,2%) przebadanych w akcji bezpłatnego, przesiewowego oznaczania kreatyniny i e-GFR w kampanii „Nefrotest” Ostróda najprawdopodobniej świadczą o rozwijającej się chorobie nerek.

Dr n. med. Beata Januszko-Giergielewicz, ordynator Oddziału Wewnętrznego Centrum Zdrowia Medica w Ostródzie, zaprezentowała wczoraj (17 października 2011 r.) radnym i gościom Komisji Ochrony Zdrowia, Polityki Społecznej, Rodziny i Sportu Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Wojewódzkiego wstępne statystyczne opracowanie podsumowujące przeprowadzoną w sierpniu br. w Ostródzie akcję. Z darmowych badań krwi w kierunku chorób nerek, organizowanych przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska od 2010 roku, skorzystało już łącznie ponad 3 tys. osób w całej Polsce.

Proste badanie – cenne wnioski

„Prawie 10 procent osób, których wyniki wskazują na potencjalne uszkodzenie nerek w przebadanej grupie – to poważny wynik, ale zgodny ze światowymi statystykami” - mówiła radnym dr Beata Januszko-Giergielewicz. Dane z ostródzkiego „Nefrotestu” potwierdzają, że właśnie około 10-procentowy, wynikający z analiz na świecie, a szacunkowo przyjmowany dotąd w populacji polskiej, wskaźnik osób z nieprawidłowym wynikiem określającym wydolność nerek może być realny. Polscy lekarze muszą się zmierzyć z prawdziwą, choć cichą i utajoną, najczęściej niebolesną dla pacjenta pandemią chorób nerek” - dodała autorka opracowania.

W Ostródzie bezpłatnie i bez skierowania przebadano 437 osób. Na badania zgłosiło się prawie dwa razy tyle kobiet (277 osób – 63 %) co mężczyzn (160 osób – 37%). Potwierdza to statystyki świadczące o większej skłonności kobiet do przeprowadzania badań kontrolnych. Dla celów skreeningowych zanalizowano wstępnie grupę pacjentów z rekomendowaną w większości zaleceń linią odcięcia dla przewlekłej choroby nerek tj. e-GFR poniżej 60 ml/min. Wśród chorych na przewlekłą chorobę nerek (PChN) w stadium trzecim (e-GFR<30-59 ml/min) są 34 osoby płci żeńskiej (85%) i 6 mężczyzn (15%). Bardziej zaawansowanych stadiów choroby nie wykryto, ale jednocześnie należy podkreślić niepokojący fakt łagodniejszych, a jednak stwierdzonych podczas badania odchyleń e-GFR w dość licznej grupie pacjentów. Dane te zostaną szczegółowo zanalizowane w późniejszym okresie, będą też poddane ponownej kontroli laboratoryjnej i obserwacji.

Średni wiek przebadanych to 53 lata. Najwięcej pacjentów było w grupie wiekowej 56-65 lat (31%).


Dla 326 osób przeprowadzono przy rejestracji dodatkowo wywiad w kierunku chorób współistniejących - mogących mieć wpływ na schorzenia nerek. Z istotnych czynników ryzyka PChN wykazano zwiększoną częstość występowania w badanej populacji nadwagi i otyłości, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, w mniejszej liczbie zawału serca, udaru. Okazało się, że choroby te, pojedynczo lub w skojarzeniu, występują u 272 badanych.

„Należy podkreślić, że cała grupa przebadana jest wyodrębniona geograficznie i niezbyt liczna jak na badania populacyjne, ale i ta analiza daje rzeczywisty obraz zagrożeń zdrowotnych i konieczności kontroli funkcji nerek przy wizytach u lekarza” - zaznacza dr Beata Januszko-Giergielewicz.

Edukacja prozdrowotna – media dla nerek


„Dla mnie osobiście bezcenną wartością kampanii Nefrotest jest też widoczny szczególnie w powiecie ostródzkim wzrost świadomości, dotyczącej chorób nerek. Pacjenci przychodzą do szpitala czy poradni z wyciętymi tekstami z gazet, które relacjonowały kampanię. Dziękuję mediom – wykorzystały swoją siłę w szczytnej sprawie – zwróciły uwagę na wielką rolę nerek dla zdrowia człowieka. Spełniło się moje marzenie, by media odrobiły swoje „zaległości” dla nefrologii i transplantologii z niechlubnego 2007 roku. I tak się dzieje, z czego bardzo się cieszę” – mówiła dr Januszko-Giergielewicz.

W Polsce, według różnych opracowań, od 4 do 4,5 miliona osób ma jakąś postać przewlekłej choroby nerek. Schorzenie rozwija się skrycie, długo nie dając objawów, dlatego większość osób nie jest świadoma choroby.


„Kampania nabiera rozpędu – dotąd zbadaliśmy w całej Polsce ponad 3 tysiące osób. Jednak nasz główny cel to właśnie edukacja. Nie przebadamy wszystkich Polaków, nie dotrzemy do każdego miasteczka czy wsi, ale możemy wszystkich namawiać do regularnych badań” – mówi Dariusz Aksamit, prezes Nefron. Kreatynina z e-GFR we krwi, proste badanie wykonane w czasie akcji to wskaźnik przesączania kłębuszkowego, który pokazuje, jak skutecznie pracują nerki. Chorobę wykrytą we wczesnym stadium można skutecznie leczyć lub znaczenie spowolnić jej rozwój.

Ostródzka stacja dializ – NFZ obiecuje kontrakt

„Nefrotest” przeprowadzony został na stacji dializ Fresenius Nephrocare – jedynym ośrodku mogącym dializować chorych w powiecie ostródzkim, nigdy nie uruchomionym i niepracującym od trzech lat z powodu braku kontraktu z NFZ. W pierwszych dniach października br. w odpowiedzi na pismo posła na Sejm RP Piotra Cieślińskiego, Andrzej Zakrzewski, dyrektor wojewódzkiego oddziału NFZ napisał: „W wyniku przeprowadzonej analizy w obecnych uwarunkowaniach prawnych i ekonomicznych oraz w związku ze zwiększającą się z roku na rok liczbą pacjentów kwalifikowanych do dializoterapii informuję, że Oddział Funduszu uznał za zasadne zaplanowanie zakontraktowania usług dializacyjnych na terenie powiatu ostródzkiego.”  

Teraz cierpiący na niewydolność nerek z regionu muszą regularnie dojeżdżać do ośrodków oddalonych od Ostródy o kilkadziesiąt kilometrów. W tej sprawie Starosta Ostródzki wystosował list otwarty do NFZ, pod którym tylko w dniu badań podpisało się ponad 300 osób. We wrześniu br. pacjenci z Ostródy zorganizowali pod stacją dializ pikietę z żądaniem umożliwienia ośrodkowi przystąpienia do konkursu.

Choroby nerek – pandemia naszych czasów

Specjaliści  z Nefron przypominają by regularnie, raz do roku, wykonywać profilaktyczne badania krwi i moczu pod kątem chorób nerek. Zainteresowani mogą poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie na oznaczenie stężenia kreatyniny i e-GFR we krwi. Badanie można także wykonać odpłatnie w każdym laboratorium – koszt nie powinien przekroczyć kilkunastu złotych.

Projekt „Nefrotest” wspiera Anna Komorowska, Małżonka Prezydenta RP, a w powiecie ostródzkim akcję objęli patronatem: prof. Tomasz Stompór, Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Nefrologii oraz Włodzimierz Brodiuk, Starosta Powiatu Ostródzkiego. Kampanię organizuje Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska, zrzeszający większość publicznych i niepublicznych stacji dializ.


* Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska powstała w czerwcu 2008 roku. Dziś zrzesza operatorów niemal 160 publicznych i niepublicznych stacji dializ w Polsce. Przy Sekcji powołano Komitet Naukowy, złożony z wybitnych przedstawicieli środowiska nefrologicznego w kraju.

Komentarze do: Co dziesiąty mieszkaniec województwa chory na nerki. Raport po akcji "Nefrotest"Ostróda

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz