Szukaj

Profilaktyka i badania serca mogą przebiegać szybko

Podziel się
Komentarze0

Serce zdrowego człowieka bije średnio 72 razy na minutę. To 4 320 uderzeń na godzinę, 103 680 uderzeń na dobę i aż 37 324 800 na rok! Zdrowemu siedemdziesięciolatkowi w ciągu całego życia serce zabije więc średnio ponad 2,5 miliarda razy! Jak widać serce ciężko pracuje, by utrzymać nasz organizm w zdrowiu. Czy odwdzięczamy się mu tym samym? Czy pamiętamy o profilaktyce? Jak możemy w prosty sposób o nie zadbać?  


Podręczniki akademickie oraz publikacje naukowe podają, że na zdiagnozowaną chorobę wieńcową cierpi milion Polaków, a każdego roku odnotowuje się 100 000 zawałów mięśnia sercowego. Dane te mogą być jednak mocno zaniżone. Według Ogólnopolskiego Rejestru Ostrych Zespołów Wieńcowych tylko z powodu niestabilnej choroby wieńcowej i zawału serca każdego roku trafia do szpitala 250 000 osób. Takie statystyki nie napawają optymizmem.

Dlaczego tak często cierpimy na choroby układu krążenia?

Palenie papierosów? Oczywiście! Nadużywanie alkoholu? Jak najbardziej! Otyłość? Również! Oto główne powody chorób układu krążenia… przynajmniej w pojęciu większości Polaków. Nie ulega wątpliwości, iż u osób otyłych, palących i często pijących trunki wysokoprocentowe prawdopodobieństwo pojawienia się choroby układu krążenia jest znacznie wyższe niż u osoby szczupłej, nie korzystającej z żadnych używek. Czy oznacza to, iż wzbraniając się od alkoholu i papierosów możemy być pewni, że nie grozi nam np. zawał serca? Zdecydowanie nie!


Czynników sprzyjających wystąpieniu chorób układu krążenia jest wiele. Na niektóre z nich, np. dziedziczone geny, nie mamy wpływu, innym możemy skutecznie przeciwdziałać, gdyż związane są z naszym stylem życia. Choroby układu krążenia często określane są mianem chorób cywilizacyjnych. Wysoko rozwinięte społeczeństwa narzucają często niezdrowy tryb życia: siedząca praca, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta (jedzenie w pośpiechu gotowych, przetworzonych potraw), wysoki poziom stresu, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu. Większość z nas mogłaby podpisać się pod przynajmniej kilkoma z tych nawyków. O ile jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że prowadzą one do poważnego uszczerbku na naszym zdrowiu, to o regularnych badaniach nie pamięta większość z nas, niekiedy wręcz ignorując pierwsze objawy chorób. Musimy być świadomi, że niewykonywanie badań może być równie niebezpieczne jak niezdrowy tryb życia.

Profilaktyka i regularne badania zwiększą Twoje szanse o połowę!


Według badań GUS z powodu choroby wieńcowej, zawału czy arytmii serca traci życie ok. 177 000 Polaków rocznie. Badania naukowe wskazują, że regularne stosowanie działań profilaktycznych przez Polaków mogłoby zmniejszyć liczbę zgonów z powodu chorób układu krążenia aż o 50%!

Dlaczego profilaktyka jest tak potrzebna? Poprosiliśmy o odpowiedź dr n. med. Mieczysława Kopacza, Kierownika Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Medicover.


- Wbrew pozorom tylko niewielki procent chorób układu krążenia spowodowany jest bezpośrednio genami dziedziczonymi po członkach rodziny. Większość zachorowań ma charakter nabyty i jest spowodowanych niezdrowym trybem życia, niestety coraz powszechniejszym w Polsce. A często, by uchronić się przed chorobą, wystarczy przestrzegać 5 podstawowych zasad: regularnie i zdrowo się odżywiać, być aktywnym fizycznie, nie palić papierosów, spożywać umiarkowane ilości alkoholu oraz co bardzo ważne, a często pomijane - okresowo przeprowadzać ocenę stanu układu krążenia.


Znana wszystkim zasada i tym razem się potwierdza -im wcześniej wykryjemy nieprawidłowość, tym szybciej możemy zareagować i skorygować nieprawidłowość prowadzącą do choroby serca czy też wyleczyć pacjenta. W Szpitalu Medicover stale przypominamy o profilaktyce i podkreślamy istotę badań kontrolnych, gdyż często są one połową sukcesu. Obecnie społeczeństwo żyje w ciągłym biegu. Nie mając czasu na spotkanie z przyjaciółmi, o badaniach zapominamy całkowicie. Z tego też powodu w Szpitalu Medicover uruchomiliśmy nową usługę - badania Screeningu Serca, gwarantujące kompleksową diagnostykę kardiologiczną w jeden dzień. W 24 godziny przeprowadzimy kompleksowe badania oceniające stan układu sercowo-naczyniowego - zapewnia dr Mieczysław Kopacz.Brak czasu to zła wymówka…


Jako powód zaniedbania profilaktyki oraz badań lekarskich najczęściej podajemy brak czasu. Na ile jednak jest to faktycznie zapracowanie i pęd życiowy, a na ile brak silnej woli, każdy musi odpowiedzieć sobie samodzielnie. Faktem pozostaje, że mamy coraz więcej możliwości, by zadbać o swoje zdrowie bez konieczności poświęcania temu wielu godzin. Screening Serca w Szpitalu Medicover to zaledwie jedna z propozycji. Dzięki niemu w ciągu 24 godzin poznamy odpowiedzi na 3 najważniejsze pytania dla naszego serca: Czy w naszym układzie sercowo-naczyniowym występuje istotna patologia? Jak przedstawia się ryzyko wieńcowe (zawału serca)? Czy konieczna jest dalsza diagnostyka kardiologiczna? Spędzanie wielu godzin na umawianiu badań, ich wykonywaniu, docieraniu na miejsce i powrocie do domu już nie jest koniecznością. 

Poza profesjonalnymi badaniami, jest szereg innych propozycji, z których możemy skorzystać, chcąc profilaktycznie polepszyć naszą kondycję fizyczną. Obecnie, w dobie Internetu, nie musimy nawet wychodzić z domu, by otrzymać dietę skomponowaną specjalnie według naszych potrzeb. Dietetyk przygotuje codzienne menu, opierając się na przekazanych mu informacjach: płci, wieku, wadze, chorobach, stylu życia, nawykach żywieniowych, ulubionych potrawach, uprawianych sportach, itp. Jeśli nie masz czasu na przygotowywanie posiłków, możesz zamówić ich dostawę do domu czy pracy.

Codziennie rano przyjedzie kierowca z gotowymi potrawami na cały dzień. Podobnie wygląda sytuacja z ćwiczeniami fizycznymi. Nie musimy kilka razy w tygodniu odwiedzać siłowni czy fitness clubu, wystarczy zaopatrzyć się w sprzęt do ćwiczeń w domu lub zakupić Nintendo Wii Fit - osobistego wirtualnego trenera, który dostosuje ćwiczenia do wieku, płci, wagi i przede wszystkim do możliwości fizycznych osoby ćwiczącej. Należy ćwiczyć regularnie, bo jak każdy trener i on denerwuje się, jeśli zamiast postępów zaobserwuje regres u swego ucznia.

Czyli może być szybciej?

Jak widać profilaktyka oraz badania nie muszą zajmować nam wiele czasu. Każdy chory borykający się z problemami układu sercowo-naczyniowego potwierdzi, że warto poświęcić ten jeden dzień w roku na badania oraz kilka godzin tygodniowo na profilaktykę. W razie choroby stracimy dużo więcej czasu, jeśli nie coś znacznie istotniejszego - życie.

Komentarze do: Profilaktyka i badania serca mogą przebiegać szybko

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz