Szukaj

Choroby nerek, profilaktyka i edukacja

Podziel się
Komentarze0

Każdego roku wzrasta liczba osób cierpiących na choroby nerek. Statystyki mówią o przyroście chorych o 7-10 proc. rocznie. W Polsce na  choroby nerek cierpią ponad cztery miliony osób, drugie tyle jest nią zagrożone. Do upośledzenia czynności nerek dochodzi w konsekwencji wielu chorób - nadciśnienia, cukrzycy, infekcji, czynników genetycznych. Gdy nerki przestają oczyszczać krew z toksyn i produktów przemiany materii, jedynym ratunkiem dla chorego jest dializoterapia lub przeszczep.



Przewlekła niewydolność nerek jest chorobą nieuleczalną. Chorzy nierzadko dializowani są przez kilkadziesiąt lat, dlatego niezmiernie ważna jest dla nich jakość dializ, która decyduje o standardzie życia, samopoczuciu i przede wszystkim -  zwiększa szanse na przeszczep.

Leczenia można uniknąć w bardzo prosty sposób – stosując profilaktykę. Fresenius NephroCare Polska współorganizuje „Nefrotest”, akcję promującą badania profilaktyczne i wiedzę na temat znaczenia zdrowych nerek. Kampanię zainicjował „Nefron”, organizacja zrzeszająca właścicieli stacji dializ, do której należy Fresenius. Celem prowadzonych w ramach akcji informacyjnej działań jest przekonanie społeczeństwa do regularnego wykonywania badań mających na celu wczesne wykrycie chorób nerek.

Rozpoznanie choroby nerek w początkowym stadium w większości przypadków rokuje szanse na całkowite wyleczenie. By wykryć chorobę, wystarczy raz w roku wykonać proste i bezbolesne badanie moczu i oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi z GFR. „Choroby nerek rozwijają się skrycie, długo nie dając żadnych objawów, a zniszczenie funkcji tego narządu jest nieodwracalne. Postępujący proces chorobowy powoduje ogromne spustoszenie organizmu - szczególnie w układzie krążenia” - tłumaczy znaczenie profilaktyki chorób nerek dr Dariusz Aksamit, prezes Nefron i dyrektor operacyjny Fresenius NephroCare Polska. „Niestety choroba zostaje najczęściej rozpoznana w zaawansowanym stadium, kiedy jedyną metodą leczenia jest terapia nerkozastępcza” - dodaje.

Organizatorzy kampanii apelują, by systematycznie kontrolować ciśnienie krwi, badać mocz m.in. pod kątem zawartości albumin oraz sprawdzać stężenie kreatyniny we krwi (badanie pozwala na obliczenie współczynnika przesączania kłębuszkowego GFR wskazującego na stopień wydolności nerek). O skierowanie na badanie należy poprosić lekarza rodzinnego. Niepokój pacjentów powinny wzbudzić wyniki:

- [mocz] powyżej 10 leukocytów
- [mocz] powyżej 5 erytrocytów w polu widzenia
- [krew] stężenie kreatyniny powyżej 1,5 mg/dl
- [GFR] poniżej 60 ml/min

„Drugie życie” - edukacja w zakresie transplantacji

Fresenius NephroCare aktywnie włącza się także w proces edukacji społeczeństwa w zakresie transplantacji i oświadczeń woli. Przeszczepianie narządów jest obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia osób z nieuleczalnymi chorobami nerek. Problemem jest jednak brak narządów wynikający m.in. z niskiej świadomości społecznej. Fresenius chce to zmienić. Zainaugurowana przez firmę akcja edukacyjno-informacyjna „Drugie życie” skierowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych szybko zdobyła uznanie młodzieży. Wiosną 2009 roku, w akcji uczestniczyli uczniowie z poznańskich szkół, rok później przystąpiły do niej szkoły z województwa małopolskiego, wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego. Placówki zgłoszone do akcji prowadzą własne działania promujące przeszczepianie narządów, docierając w ten sposób do swoich rówieśników, rodzin, przyjaciół. Nie brakuje rozmów, spotkań z lekarzami i osobami po przeszczepach, konkursów, plakatów, prezentacji.


Akcja w Małopolsce trwa od września 2009 do maja 2010 roku. Działania prowadzili uczniowie z 37 szkół ponadgimnazjalnych z regionu, w tym m.in. Zespół Szkół nr 1 z Limanowej. Finał kampanii w Małopolsce odbędzie się w czerwcu. Wtedy też zostaną wyróżnione te szkoły, które przeprowadziły najbardziej kreatywne kampanie. Więcej informacji o akcji na stronie internetowej: www.drugiezycie.org.pl.

FRESENIUS MEDICAL CARE

Fresenius – światowy lider w dializoterapii

Fresenius Medical Care jest międzynarodowym liderem w zakresie nefrologii i dializoterapii. Wyposaża szpitale i stacje dializ na całym świecie w najwyższej jakości aparaturę medyczną i produkty do prowadzenia dializ. W Polsce świadczy usługi na rzecz pacjentów z niewydolnością nerek pod marką Fresenius NephroCare Polska. To największy, niepubliczny operator stacji dializ w kraju. Pod opieką 46 stacji dializ należących do firmy jest ponad 3000 pacjentów. W Małopolsce, Fresenius prowadzi 8 stacji, dializując w nich 730 chorych cierpiących na niewydolność nerek. Działalność Fresenius to również poradnie nefrologiczne – na terenie całego kraju jest ich 33. Dodatkowo firma prowadzi w kraju 5 oddziałów nefrologicznych.

Dzięki ciągłemu pogłębianiu wiedzy oraz stosowaniu innowacyjnych metod leczniczych i produktów do dializ, FMC udaje się utrzymywać najwyższe standardy opieki nad pacjentami z niewydolnością nerek. Obecna pozycja firmy Fresenius Medical Care na rynku oparta jest na ponad 40 latach doświadczeń i inwestycji w sprzęt oraz badania. FMC nieustannie dąży do udoskonalania stosowanych urządzeń i produktów oraz wprowadzania nowych sposobów terapii. Głównymi celami działań podejmowanych w placówkach Fresenius Medical Care jest wydłużenie średniej długości życia oraz poprawa jakości życia chorych.

Komentarze do: Choroby nerek, profilaktyka i edukacja

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz