Szukaj

Atopowe zapalenie skóry: najnowsze odkrycia genetyczne

Podziel się
Komentarze1

Badacze z RIKEN Center for Genomic Medicine (CGM) właśnie ogłosili swoje najnowsze odkrycie: udało im się zidentyfikować 8 nowych miejsc chromosomowych, które odpowiadają za podatność na atopowe zapalenie skóry na łonie populacji japońskiej.Prace te ukazały się w magazynie Nature Genetics.

Dzięki nim naukowcom uda się zrozumieć lepiej genetyczne podstawy tego zaburzenia skóry, które dotyka miliony ludzi na całym świecie.

Atopowe zapalenie skóry, często nazywane egzemą, jest nawracającym, przewlekłym zapaleniem skóry, które dotyka od 1% do 3% osób dorosłych w krajach rozwiniętych (oraz jedno dziecko na pięcioro).

Dolegliwość ta sprawia, że skóra chorych bardzo łatwo reaguje na czynniki środowiskowe, łuszczy się i swędzi. Dostępne terapie mogą załagodzić te objawy, ale mają swoje ograniczenia, częściowo z powodu braku zrozumienia przyczyny choroby.


Być może teraz, dzięki naukowcom z CGM, uda się to zmienić.

Badacze ci w swoim projekcie przyjrzeli się 1 472 młodym Japończykom z atopowym zapaleniem skóry oraz 7 971 z grupy kontrolnej. Uzyskane rezultaty zostały sprawdzone w kolejnej analizie, z 1 856 osobami chorymi i 7 021 zdrowymi.

Naukowcy przeanalizowali w sumie 600 000 SNP (ang. Single Nucleotide Polymorphisms, polimorfizm pojedynczego nukleotydu) i zidentyfikowali 8 nowych genetycznych regionów związanych z atopowym zapaleniem skóry.

Pośród tych regionów, naukowcy z CGM odkryli warianty na IL1RL1/IL18R1/IL18RAP oraz HLA (ang. human leukocyte antigen) – obydwa te regiony są powiązane z astmą oskrzelową.

Badacze sugerują teraz, iż zarówno atopowe zapalenie skóry, jak i astma, mogą zależeć od nakładających się na siebie regionów genetycznych, a regiony te mogą zawierać wspólne czynniki odpowiadające za wiele chorób alergicznych.

Komentarze do: Atopowe zapalenie skóry: najnowsze odkrycia genetyczne (1)

Krzyżak
Krzyżak 28-02-2016 18:00

Badania DNA na AZS

1

Szperając ostatnio po sieci w poszukiwaniu nowinek medycznych trafiłem na stronę [reklama] dotyczącą badania DNA [reklama].Ze strony dowiedziałem się,że takie badanie można wykonać w celu poznania swojego organizmu oraz ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze