Szukaj

AMD – złodziej wzroku

Podziel się
Komentarze0

Wraz z wiekiem organizm człowieka jest coraz bardziej podatny na wszelkiego rodzaju schorzenia. Szczególnie wrażliwym narządem są oczy. Jedną z chorób, na którą są one narażone, jest  zwyrodnienie plamki  związane z wiekiem (AMD). Jest to groźna choroba, która prowadzi do utraty prawidłowego widzenia centralnego.Plamka  to miejsce w siatkówce oka o największej rozdzielczości widzenia. Jej uszkodzenie powoduje przede wszystkim pogorszenie ostrości wzroku do dali i bliży, ubytek w polu widzenia i problemy z postrzeganiem barw. Do grona najbardziej zagrożonych tą chorobą należą osoby po 50 roku życia. W tej grupie jest to najczęstsza przyczyna ciężkiej utraty widzenia, praktycznej ślepoty. W krajach rozwiniętych z powodu AMD wzrok traci od 1,2 do 30 proc. populacji w wieku powyżej 50 lat.

Tajemnicza choroba

Lekarzom do tej pory nie udało się poznać dokładnych przyczyn powstawania AMD. Naukowcy uważają, że choroba ta wynika z mutacji kodu genetycznego, czyli zmian, które się  w nim dokonują. Może dochodzić do tego spontanicznie lub pod wpływem czynników zewnętrznych. Z wiekiem warto więc uważnie obserwować stan swoich oczu. 

Do pierwszych objawów AMD zalicza się przede wszystkim zniekształcanie i wykrzywianie widzenia linii prostych. Z tego powodu narastają  trudności w czytaniu oraz pojawiają się zaburzenia w widzeniu centralnym, czyli tego, co znajduje się w środku obrazu - mówi dr n. med. Katarzyna Manyś-Kubacka z kliniki okulistycznej Lexummedica.  W konsekwencji, w późniejszym czasie, dochodzi do znacznego upośledzenia widzenia do dali i bliży ­- dodaje.


Jak leczyć AMD?

Dzisiejsza medycyna nie wynalazła jeszcze lekarstwa pozwalającego całkowicie wyleczyć AMD. W Polsce zarejestrowany jest tylko jeden lek hamujący rozwój wysiękowej postaci tej choroby, jest nim Lucentis. Postać mokra AMD (wysiękowa) występuje rzadziej, ale przebiega znacznie szybciej i może doprowadzić do poważnej utraty wzroku w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

Działanie Lucentisu polega na blokowaniu czynnika stymulującego rozwój nieprawidłowych naczyń krwionośnych tworzących się pod plamką, które mogą powodować krwawienia. Podawany jest on do wnętrza gałki ocznej za pomocą zastrzyków. Niestety ta, jak i inne nowoczesne metody, nie gwarantuje pełnego powrotu do zdrowia.

Wczesne wykrywanie

Często jest tak, że we wczesnym stadium choroba w ogóle nie wpływa na jakość widzenia. Bardzo ciężko jest wtedy o szybą reakcję. W tym celu zaleca się osobom w wieku powyżej 50 roku życia regularne wizyty u okulisty, a w szczególności wykonywanie tzw. badania dna oka.

Badanie to jest badaniem nieinwazyjnym, umożliwia ocenę stanu siatkówki, nerwu wzrokowego i naczyń. Dzięki niemu, często można rozpoznać AMD co pozwala  na podjęcie natychmiastowego leczenia w przypadku zdiagnozowania wczesnej, wysiękowej postaci zwyrodnienia a w rezultacie  uniknąć nieodwracalnych zmian w widzeniu - mówi dr n. med. Katarzyna Manyś-Kubacka.

Komentarze do: AMD – złodziej wzroku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz