Szukaj

Alzheimer związany z mniejszym ryzykiem raka i odwrotnie

Podziel się
Komentarze0

Ludzie chorujący na Alzheimera są mniej zagrożeni rakiem niż inni starsi dorośli, donoszą włoscy naukowcy. Co więcej, osoby zdiagnozowane z rakiem są mniej zagrożone chorobą Alzheimera. Badacze wyjaśniają, iż liczne geny, które wpływają na neurologię i na rozwój raka oraz na ścieżki, poprzez które te dwa czynniki są połączone, mogą odpowiadać za tak nieoczekiwane powiązanie między tymi obydwiema chorobami.Badanie ukazało się w Neurology.

Dr Massimo Musicco, główny autor badania z Institute of Biomedical Technologies w Mediolanie, mówi: - Rak i Alzheimer są badane oddzielnie. Ale część wiedzy, jaką posiadamy na temat raka, może posłużyć do lepszego zrozumienia Alzheimera, i odwrotnie.

Istnieją przekonujące dane, że choroba Parkinsona jest powiązana z niższym ryzykiem raka. Ostatnio, te same wzorce odkryto w przypadku innych neurologicznych zaburzeń, na przykład schizofrenii.

Ale wcześniejsze badania nie były w stanie określić, czy choroba Alzheimera po prostu sprawia, że objawy raka nie są widoczne – i odwrotnie – czy też ludzie, którzy umierają na jedną chorobę, nie mają dość czasu na to, by zdiagnozowano u nich drugą.


Dr Musicco odkrył, że ludzie, których zdiagnozowano z Alzheimerem, byli mniej zagrożeni rakiem przed i po diagnozie. Tak samo ludzie z nowotworem byli mniej zagrożeni wykryciem Alzheimera przed i po diagnozie raka.

W badaniu posłużono się danymi na temat 204 000 osób w wieku powyżej 60 lat, z północnej Italii.

W latach 2004 – 2009, ponad 21 000 z nich zdiagnozowano z rakiem, a 3 000 z Alzheimerem. 161 osób miało obydwie choroby. Naukowcy obliczyli, iż ludzie z rakiem byli o 35% mniej zagrożeni chorobą Alzheimera niż pozostali dorośli. Ludzie z Alzheimerem byli o 43% mniej zagrożeni rakiem.

Dr Musicco podsumowuje: - Te dwie choroby zdają się wewnętrznie powiązane z ludzkim starzeniem. Nie udowadniamy, że jedna chroni przed drugą. Nie oznacza to też, że ludzie z rakiem nie powinni bać się Alzheimera i odwrotnie. Potrzebne są dodatkowe badania, które wyjaśnią te powiązania.

Komentarze do: Alzheimer związany z mniejszym ryzykiem raka i odwrotnie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz