Szukaj

Zadbaj o skórę wrażliwą

Podziel się
Komentarze0

Dzisiaj coraz więcej osób boryka się z problemem suchej i wrażliwej skóry. Niestety nie wszyscy potrafią o nią odpowiednio zadbać. Jednak warto to zmienić. Dobrze wyglądająca skóra jest naszą wizytówką, także należy zapewnić jej odpowiednią pielęgnację.Czym tak naprawdę jest skóra wrażliwa?


W pewnym stopniu za naszą skórę odpowiadają geny, jednak istotne jest także środowisko w którym żyjemy. Skóra, którą cały czas poddaje się działaniu czynników drażniących, w pewnym momencie przestaje się przed nimi skutecznie bronić.  Na zewnątrz objawia się to wysuszeniem, złuszczeniem czy zaczerwienieniem. Powstawać mogą również małe pęknięcia lub nawet stany zapalne. Może się tak dziać pod wpływem zmiany temperatur, wiatr, stres czy przebywanie w zadymionym lub klimatyzowanym pomieszczeniu.

Uwrażliwienie skóry może być spowodowane również niektórymi kosmetykami. Większość kremów ma w składzie ponad 200 różnych substancji, między innymi środki zapachowe i konserwanty, które mogą podrażniać, a nawet trwale alergizować. Korzystanie z takich kremów jest jednym z błędów jakie popełniają osoby o takim typie skóry.


Najczęstsze błędy


Wspominaliśmy już, że przebywanie w zadymionych oraz klimatyzowanych pomieszczeniach nie jest zbyt dobrym pomysłem, a to dlatego, że narusza to naturalny lipidowy płaszcz ochronny skóry i skutkuje jej przesuszeniem.
Również gwałtowne zmiany na powierzchni skóry nie są mile widziane. Na przykład podczas mycia się nie należy poddawać skóry gwałtownym zmianom temperatur. Dotyczy to też nagłych wyjść z ciepłych pomieszczeń na mróz. Takie zachowanie to dla skóry prawdziwy szok.

Wiele osób z wrażliwą skórą używa niestety preparatów z agresywnie działającymi składnikami, jak na przykład alkohol, ziarenka pillingujące, czy enzymy, co także działa podrażniająco. Skóra nie powinna być też myta tradycyjnymi mydłami i detergentami. Dobrze jest również unikać szorstkich ręczników, czy drażniących myjek.

Największym błędem jest na pewno zbyt wielka ostrożność. Wiele osób posiadających skórę wrażliwą unika całkowicie stosowania jakichkolwiek kosmetyków w obawie przed ich drażniącymi właściwościami. Jednak w tym wypadku przesadna ostrożność nie jest wskazana, ponieważ w konsekwencji skóra będzie odwodniona, a co za tym idzie – jeszcze bardziej podrażniona.

Powiedzieliśmy już, czego najlepiej unikać jeżeli ma się skórę wrażliwą. W takim razie jak postępować, żeby mieć idealnie gładką i nawilżoną skórę?


Sposoby na skórę wrażliwą


Są dwie najistotniejsze sprawy podczas pielęgnacji skóry wrażliwej. Pierwsza to odbudowa płaszcza ochronnego skóry, co pozwoli na zabezpieczenie jej przed czynnikami drażniącymi. Drugi to zlikwidowanie przewlekłego stanu zapalnego skóry. W takim wypadku dobrze jest wybrać kremy, które zawierają lipidy, ceramidy, NNKT. Na pewno warto też stosować antyoksydanty, czyli kremy w skład których wchodzą witaminy C, E polifenole czy kwas ferulowy.
Należy szukać takich kosmetyków, na których zostało wyraźnie zaznaczone, że nie zawierają konserwantów, sztucznych barwników, czy dodatków zapachowych. Są to substancje, które najbardziej podrażniają skórę.


Czego i gdzie szukać?


Wybór odpowiedniego kremu dla skóry wrażliwej nie jest taki prosty. Dobrze jest za często go nie zmieniać, bo skóra wrażliwa nie lubi zmian, ani eksperymentów. Najlepiej używać jednej, konkretnej serii kosmetyków. Na pewno dobrze jest sięgnąć po kosmetyki apteczne, jak na przykład seria AA Cosmetics Ciało Wrażliwe. Jest to antyalergiczna seria produktów do pielęgnacji ciała. Dobrze się wchłania, wygładza i uelastycznia skórę.
Kolejnym tego typu kosmetykiem wartym polecenia jest emulsja do ciała Neutrogena Formuła Norweska. Zapewnia ona 24-godzinne nawilżenie i ochronę dla skóry wrażliwej. Również jest ona bezzapachowa, stworzona by zminimalizować ryzyko alergii. Ważne jest, że nie pozostawia uczucia tłustości czy lepkości.

Wbrew pozorom, nie jest łatwo dostać odpowiednie kosmetyki do tak wymagającego rodzaju skóry. Dwa powyższe preparaty to jedynie przykłady tego, co można dostać w aptekach. Dlatego dobrze jest udać się do takiego miejsca, gdzie kompetentni farmaceuci pomogą w doborze idealnego kremu, czy balsamu do skóry. W tym wypadku warto odwiedzić jedną z aptek sieci dr Zdrowie (dokładne adresy aptek można znaleźć na stronie http://drzdrowie.pl). Będzie to na pewno o wiele bezpieczniejszy wybór, niż wzięcie w ciemno kremu, na którym jest adnotacja „do skóry wrażliwej”.

Ten typ skóry wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jednak wystarczy pamiętać o przestrzeganiu niektórych zasad, a także doborze odpowiednich kosmetyków żeby była ona promienna i dobrze nawilżona.

Komentarze do: Zadbaj o skórę wrażliwą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz