Szukaj

Wielka siła sebum

Podziel się
Komentarze0

Nie lubisz błyszczącej cery. Na sam dźwięk słowa „sebum” sięgasz po tonik lub bibułkę matującą. Ale czy zawsze słusznie? Badania pokazują, że coraz więcej osób - zwłaszcza wiosną i latem - nadmiernie odtłuszcza cerę, w ten sposób skracając drogę do jej odwodnienia i starzenia. Jeśli masz skórę suchą, sebum jest Twoim naturalnym sprzymierzeńcem.

Wielka siła sebum

Alarmujące dane

Sebum, czyli łój skórny, to naturalna wydzielina produkowana przez gruczoły łojowe, na którą składają się przede wszystkim tłuszcze, woski i estry cholesterolowe. I choć pełni wiele funkcji pożytecznych dla kondycji skóry, częściej słyszy się o drugiej stronie medalu, związanej z jego nadmiernym wydzielaniem i powstawaniem wyprysków. Jednak ten problem dotyczy tylko osób o skórze tłustej. - Bardzo często trafiają do mnie pacjenci o cerze suchej, którzy mimo niedostatków naturalnej warstwy sebum, sami dodatkowo szkodzą jej poprzez odtłuszczanie i niewłaściwą pielęgnację - mówi dr n. med. Danuta Nowicka, dermatolog z Wrocławia. - Gdy badam ich skórę przy pomocy analizera, na ekranie komputera dokładnie widzę m.in. osłabienie struktury płaszcza hydro-lipidowego, co świadczy wyraźnie o niedoborze substancji natłuszczających.

Po co nam sebum?


Natura dobrze wiedziała, jak wyposażyć ludzkie ciało, by mogło bronić się przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dlatego okryła naszą skórę płaszczem hydro-lipidowym, w którego skład wchodzą różnego rodzaju tłuszcze, w tym sebum. Tworzy ono warstwę ochronną o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Ogranicza dostęp czynników zewnętrznych do skóry, takich jak promieniowanie słoneczne, wiatr i zanieczyszczenia powietrza. Bariera działa również w drugą stronę, bo płaszcz lipidowy nie pozwala wodzie zbyt szybko wydostać się na zewnątrz, dbając tym samym o nawilżenie. Łój skórny transportuje również witaminę E, odpowiedzialną m.in. za zdrowy wygląd cery.

Monitoruj efekty


Ale skąd wiedzieć, że moja skóra produkuje odpowiednią ilość sebum i nie jest przesuszona? Musisz to sprawdzać i to kilka razy w roku - bo skóra nie jest taka sama przez cały czas. Zmienia się pod wpływem różnych czynników: wieku, klimatu, pory roku, stosowanych kosmetyków, stresu. Dlatego nie wolno pielęgnować jej „na pamięć”, stosując ten sam typ kremów od lat. Zwłaszcza na przełomie pór roku lub gdy pojawią się problemy z pielęgnacją należy wybrać się na badanie do gabinetu kosmetycznego. Można to zrobić za pomocą diagnozy komputerowej. - Analizer skóry w 6 wymiarach sprawdza jej kondycję. Wykonuje m.in. pomiar sebum, stopnia nawodnienia czy złuszczania - mówi Ewa Pyzik specjalista ds. szkoleń w firmie Beauty of Science, produkującej analizer Nati. Samo badanie w gabinecie kosmetycznym potrwa kilka minut. - Jego wyniki  zostaną zapisane na dysku komputera, tworząc historię pacjenta, do której będzie można sięgać w każdym momencie – dodaje.


Odwodniona kontra sucha


Cienka, ściągnięta, szorstka w dotyku, podrażniona - taka na pierwszy rzut oka jest cera sucha. W trakcie badania analizer pokaże jednak konkretnie, jak bardzo jest odtłuszczona, porównując jej kondycję do standardowych parametrów. Może ujawnić, że dodatkowym problemem jest odwodnienie. - Skórze suchej przede wszystkim brakuje płaszcza lipidowego i z tego powodu woda z głębszych warstw wyparowuje szybciej, powodując odwodnienie - tłumaczy dr Nowicka. Skóra z ubytkami warstwy hydro-lipidowej także nadmiernie łuszczy się - badanie diagnostyczne wykaże, jak bardzo dokucza ci ten problem. A potem analizer zaproponuje terapię.


Pielęgnuj mądrze

Generalnie jeżeli masz skórę suchą, postaw na kosmetyki bogate w naturalne substancje natłuszczające, jak ceramidy, nienasycone kwasy tłuszczowe, oleje roślinne. Nowoczesne kosmetyki tego typu wcale nie zostawiają na skórze tłustego filmu. Tonikom, zwłaszcza tym na bazie alkoholu, powiedz stanowcze „nie”, podobnie jak mydłu i kosmetykom perfumowanym. Zastąp je płynem micelarnym w przypadku twarzy i specjalną kostką myjącą do ciała. Ostrożnie podchodź do opalania, a przed wyjściem na słońce zawsze pokryj skórę odpowiednim kremem z filtrem. Mimo że uwielbiasz długie, gorące kąpiele, przerzuć się na krótkie i chłodniejsze prysznice. Zawsze miej przy sobie butelkę wody mineralnej, by nawilżać skórę od środka - im więcej wypijesz dziennie, tym zdrowiej i piękniej będzie wyglądać Twoja cera!

Danuta Nowicka, doktor nauk medycznych, specjalista dermatolog. Pracownik Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii we Wrocławiu, wykładowca Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu, kierunku Kosmetologia. Prowadzi własny gabinet dermatologii estetycznej. Autorka podręczników „Dermatologia dla studentów kosmetologii” oraz „Choroby łojotokowe skóry. Procedury zabiegów kosmetycznych”. www.danutanowicka.pl

***
Nati, analizer skóry polskiej marki Beauty of Science. Profesjonalny sprzęt diagnostyczny, pozwalający na dogłębną analizę skóry, dzięki zastosowaniu technologii cyfrowej wykorzystywanej w układzie kamery o jakości HD. Urządzenie pozwala na badanie skóry poprzez dwie funkcje jakimi są: pomiar fizycznych parametrów i pomiar optyczny cechujący się wykonaniem zdjęcia poprzez umieszczoną w urządzeniu kamerę cyfrową. Urządzenie przeznaczone jest do salonów kosmetycznych, dermatologicznych, medycyny estetycznej oraz obiektów SPA. Diagnostyka z wykorzystaniem analizera Nati umożliwia optymalne dobranie indywidualnej strategii zabiegowej.

Komentarze do: Wielka siła sebum

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz